Skupina viac ako 100 miliardárov a milionárov predovšetkým zo Spojených štátov sa obrátila na politikov a podnikateľov, ktorí sa zišli virtuálne na Svetovom ekonomickom fóre (WEF), s výzvou „nechajte nás platiť vyššie dane". Skupina, ktorá si hovorí vlasteneckí milionári, uviedla, že extrémne bohatí nie sú v súčasnosti nútení platiť svoj podiel na celosvetovej obnove hospodárstva po pandémii.

Spravodlivý podiel na daniach

„Ako milionári vieme, že súčasný daňový systém nie je spravodlivý. Väčšina z nás môže povedať, že zatiaľ čo svet prešiel v posledných dvoch rokoch obrovským utrpením, my sme v skutočnosti videli v čase pandémie, ako náš majetok rastie - napriek tomu len niekoľko z nás, pokiaľ vôbec niekto, môže úprimne povedať, že platíme svoj spravodlivý podiel na daniach,“ uvádza sa v otvorenom liste.

Agentúra Reuters vlani informovala o ohromnom raste majetku miliardárov v roku 2020, kedy sa svet ocitol kvôli pandémii covidu-19 v kríze a globálna ekonomika čelila najhoršej recesii od druhej svetovej vojny. To prinútilo viac ako 130 krajín uzavrieť dohodu, ktorá zaisťuje, aby veľké spoločnosti platili celosvetovo minimálnu sadzbu dane 15 percent, čo má sťažiť možnosť vyhýbať sa zdaneniu.

Majetok najbohatších sa zvýšil

Podľa skupiny milionárov ale bohatí musia prispievať viac. Štúdia organizácie Oxfam zverejnená tento týždeň ukázala, že za dva roky pandémie sa majetok desiatich najbohatších jednotlivcov sveta zvýšil na 1,5 bilióna dolárov. Hovorca WEF uviedol, že platenie spravodlivého podielu na daniach je jedným z princípov fóra.

Za dobrý model na zavedenie vo svete považuje daň z majetku, aká je vo Švajčiarsku, kde WEF sídli. Vo väčšine krajín nemusia bohatí platiť ročnú daň z majetku, ako sú nehnuteľnosti, akcie alebo umelecké diela. Tento majetok je zdanený len pri jeho predaji.

Podľa štúdie, ktorú uskutočnili vlasteneckí milionári spolu s Oxfamom a ďalšími neziskovými organizáciami, by progresívna daň z majetku začínajúca na dvoch percentách u tých s majetkom cez päť miliónov dolárov a končiaca na piatich percentách pre miliardárov, mohla priniesť 2,52 bilióna dolárov.

Zvýšenie dane z majetku

To by stačilo na to, aby sa 2,3 miliardy ľudí na svete vymanilo z chudoby, a na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti a sociálneho zabezpečenia pre osoby v krajinách s nižšími príjmami.

Svetová banka v roku 2021 zverejnila článok, v ktorom vyzvala krajiny, aby zvážili zavedenie dane z majetku, ktorá by pomohla znížiť nerovnosť, doplniť štátne rozpočty vyčerpané pandemickými záchrannými programami a obnoviť sociálnu dôveru. Okrem Argentíny a Kolumbie však od začiatku pandémie nebol inde zavedený žiadny nový systém dane z majetku.

Ďalšie dôležité správy

Igor Matovič, Richard Sulík
Neprehliadnite

Bohatým neublíži, štátnu kasu nenaplní. Milionárskou daňou brnká Matovič na nervy Sulíkovi