Pretože verejní činitelia majú oveľa ľahší prístup k relevantným údajom ako ich voliči, majú o to väčšiu povinnosť nepodliehať recyklovaným mýtom. Napríklad mýtu, ako drasticky tu príslušníci sociálne vylúčenej rómskej menšiny zneužívajú sociálny systém.
Špecialista OSN Daniel Škobla napríklad zistil, že podiel dávok v hmotnej núdzi tvorí v SR len 2,2 percenta zo všetkých sociálnych dávok a podiel dávok určených pre deti iba deväť percent. Predstava, že práve tieto príspevky predstavujú vážnu hrozbu pre štátny rozpočet, je preto iba mýtus. Expert Marek Hojsík odhalil, že v roku 2008 štát vynaložil na rôzne podpory bývania takmer deväť miliárd korún, z toho na podporu bývania marginalizovaných Rómov išlo 200 miliónov korún, čiže približne 2,5 percenta. Ani ďalšie roky sa od tohto „vzorového“ veľmi neodlišujú.
V programovom období 2007 až 2013 sa malo z európskych fondov použiť na financovanie rómskych projektov až 200 miliónov eur. Do tejto chvíle sa z nich minulo len 16 miliónov eur. Nevyužili sa preto, lebo prostriedky boli určené na takzvanú horizontálnu prioritu, ktorá predpokladala spoluprácu viacerých ministerstiev a ministrov. Podľa toho to aj dopadlo.
V správe, ktorú vypracovali experti Svetovej banky pre slovenskú vládu, nás zahraniční odborníci úpenlivo upozorňujú, aby sme neprepásli historickú príležitosť, lebo v novom programovom období 2014 až 2020 Európska únia ponúkne členským štátom s početnou rómskou menšinou, teda aj Slovensku, „veľké peňažné sumy na vývoj a realizáciu projektov inklúzie“. Na rozdiel od predchádzajúceho obdobia v ňom bude možné spájať zdroje z viacerých štrukturálnych fondov do jedného operačného programu.
Táto krajina nikdy nemala k dispozícii toľko peňazí „na preklenutie rozdielov medzi Rómami a majoritnou populáciou“, ako ich bude mať od roku 2014. Preto experti Svetovej banky vláde radia, aby sa tu vypracoval jeden operačný program pre inklúziu Rómov a posilnili sa právomoci a kapacita Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, aby mohol spravovať a manažovať programy zo štrukturálnych fondov.
Zdroj: Ilustrácia - Danglár
Všetky Danglárove kresby v rubrike Res publica
Reči o tom, že vláda by sociálne vylúčeným a extrémne chudobným rada pomohla, no nemá z čoho, budú o dva roky vystavené najťažšej skúške. Kabinet sa dostane pod silný tlak zo zahraničia, aby zdroje na financovanie programov inklúzie prijal a spoločensky prospešne minul. Ak aj tomuto tlaku vládni politici a ich asistenti dokážu odolať, potom sociálne vylúčeným a extrémne chudobným Rómom tu niet pomoci. Ale ani tejto republike.
Ilustrácia - Danglár
Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 42/2012. Téme sa TREND venoval aj v článku Zatiaľ na to niet politikov.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.