Aj tým sa zaoberá aktuálne vydanie TRENDU. V čísle píšeme, že volať po stopnutí zmluvy len preto, že vlády môžu byť súdené súkromnými súdmi, keď reálne arbitráže zažívajú už desaťročia (spomeňme prípad slovenských zdravotných poisťovní), je argumentačne dosť nepoctivé.
Ďalšia výčitka, že rokovania sa dejú za zatvorenými dverami, nemá s pravdou veľa spoločného. Pripravovanou zmluvou sa venuje takmer každý z dvadsiatky výborov Európskeho parlamentu, negociácií sa zúčastňujú aj zástupcovia občianskych aktivistov a ich výsledky sú priebežne zverejňované na webe Európskej komisie.

Iste, pri každom otváraní trhov zahraničnej konkurencii niekto stratí - aby celok mohol získať. SR to zažila už pri vstupe na polmiliardový trh Európskej únie. Oprávnene sa preto obávajú najmä slovenskí poľnohospodári a potravinári. Výhrady voči geneticky modifikovaným plodinám ale Európanom nikto nevezme, aj keď ich majú snáď už ako poslední na svete. EÚ si tiež bude môcť svoj trh naďalej chrániť pred hormonálne upraveným hovädzím mäsom. Ale nevyvážať napríklad ustrice len preto, že americké regulačné orgány testujú vodu, v ktorej rastú, a európske samotné mäkkýše, je príkladom obyčajnej byrokratickej hlúposti, ktoré treba odstrániť.

Bezpečnosť potravín, ochranu životného prostredia, či špecifické verejné služby si starý kontinent môže vo finálnej dohode ustrážiť. Nevylievajme však s vodou z vaničky aj dieťa. Je nenormálne, keď pretrváva stav, že bežný Európan si z USA nemôže bezcolne doviezť ani obyčajný počítač. Európske firmy sa po prijatí dohody budú môcť uchádzať tiež o zákazky v americkom verejnom obstarávaní, či podnikať v sieťových odvetviach energetiky a dopravy. Transatlantické partnerstvo sa môže byť ešte veľkou témou slovenského predsedníctva v Európskej rade v druhom polroku 2016.

Črtajúca sa najväčšia zóna voľného obchodu na svete tiež potvrdí geopolitické prepojenie európskej dvadsaťosmičky s najvyspelejšou veľkou ekonomikou sveta, s ktorou už zdieľame obranu prostredníctvom Severoatlantickej aliancie. Slovenskí podnikatelia budú mať príležitosť zvýšiť počet svojich obchodných partnerov, či jednoduchšie čerpať know-how a technológie. Pomaly rastúca ekonomika starého kontinentu TTIP potrebuje viac ako Spojené štáty. Ako sa vyjadril jeden z respondentov prieskumu TREND Barometer: „spoločný transatlantický obchodný priestor je možno posledná šanca Európy ako nespadnúť do druhej ligy.“