Nebezpečným horúčavám sa toto leto nevyhne nikto. Viete, ako sa pred nimi ochrániť?
Život ohrozujúcim horúčavám čelia dokonca krajiny ako Veľká Británia. Ani na Slovensku nie je 40 stupňov Celzia vylúčených
1/10 Koľko litrov tekutín by mal dospelý človek počas leta každý deň vypiť?
Odborníci pri dodržiavaní pitného režimu radia vyhnúť sa presladeným nápojom a alkoholu. Neodporúča sa ani pitie kávy. Na druhej strane by fľaša s vodou mala do kabelky alebo batohu putovať automaticky.
2/10 Ktorým potraviny je vhodné vyradiť počas horúčav z jedálnička?
Tráviaci systém potrebuje na spracovanie červeného mäsa oveľa viac energie, ktorú by inak vedel organizmus využiť na ochladenie. Preto sa v lete odporúčajú ľahšie druhy mäsa, ako hydina a ryby, ale aj viac ovocia a zeleniny.
3/10 Ktoré typy oblečenia počas oblečenia zvoliť?
Aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá, horúčavy možno efektívnejšie zvládnuť v oblečení, ktoré pokožku zahaľuje. Pokiaľ je z ľahkých a priedušných materiálov ako bavlna, ľan alebo merino vlna, zabezpečuje cirkuláciu vzduchu na pokožke a pomáha znižovať negatívne následky slnečného žiarenia.
4/10 V ktorej časti dňa by sa nemalo chodiť na slnko?
Odborníci odporúčajú vyhnúť sa slnečným lúčom medzi jedenástou hodinou a treťou hodinou. Ak už členovia domácnosti musia v tomto čase ísť von, nemali by zabúdať na pokrývku hlavy, slnečné okuliare a opaľovací krém.
5/10 Kedy dochádza k úpalu?
Úpal respektíve prehriatie organizmu vzniká vtedy, ak sa organizmus nedokáže ochladiť prostredníctvom výmeny tepla s prostredím, konkrétne potením a dýchaním. Na úpal stačia vysoké teploty a vlhkosť vzduchu. Preto nerozhoduje, kde sa človek nachádza.
6/10 Medzi príznaky úpalu patrí:
Bežne sa úpal prejavuje nevoľnosťou, pocitom na zvracanie, zrýchleným tepom, bolesťami hlavy, únavou, zvýšenou teplotou, malátnosťou a v extrémnych prípadoch aj stratou vedomia. Pre istotu je preto vhodné postihnutého odviesť k lekárovi.
7/10 Prvú pomoc pri úpale poskytujeme tak, že:
V rámci prvej pomoci je potrebné postihnutému znížiť teplotu. Pomáha presunúť ho do tieňa alebo chladnejšej miestnosti. Treba sa však vyvarovať priestorom s klimatizáciou, aby sa nedostal do teplotného šoku. Dobrým pomocníkom je aj mokrý uterák na čelo. Po ochladení je vhodné poskytnúť mu chladný vlažný nápoj s minerálmi, napríklad iontový nápoj, minerálku alebo čaj. Za žiadnych okolností sa nepodávajú príliš studené nápoje alebo veľa tekutín naraz.
8/10 Človeka dokonale pred ďalším spálením ochráni zhnednutá pokožka
Nie, stmavnutie kože (opálenie) je prirodzenou obrannou reakciou na UV žiarenie, ale pred ďalším spálením chráni len čiastočne. Zhnednutie kože zodpovedá použitiu prostriedku s ochranným faktorom približne 4. Pri niektorých fototypoch (I. – II.) však koža na UV žiarenie vôbec nereaguje stmavnutím, alebo stmavne len veľmi málo.
9/10 Ako často by si jednotlivec mal nanášať opaľovací krém?
Pri dlhšom pobyte na slnku je vhodné opätovne sa natrieť opaľovacím krémom alebo mliekom každé dve až tri hodiny. V prípade kúpania je vhodné naniesť prípravok hneď po osušení. Voda môže totiž jeho ochranný účinok znížiť až o 50 percent.
10/10 V ktorom prípade je potrebné s kožou spálenou od slnka zájsť k lekárovi?
Lekára je potrebné navštíviť, ak sú spáleniny rozsiahlejšie a na koži vznikajú pľuzgiere. Tie sú znakom druhého stupňa popálenia a netreba ich podceňovať. Sprievodnými príznakmi môžu byť aj vyrážky alebo svrbenie. Pľuzgiere však netreba prepichovať. Pokožku je vhodné v rámci prvej pomoci ochladiť vlažnou sprchou alebo mokrým zábalom a pokiaľ to jej stav dovoľuje natrieť upokojujúcimi prípravkami s aloe vera alebo panthenolom. Slnku sa samozrejme v takomto stave treba vyhýbať.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili
Tvoj výsledok Len tak ďalej
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili
Tvoj výsledok Gratulujeme
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili