Národná banka Slovenska nevidí dôvod na zmenu proticyklického kapitálového vankúša ani v ďalšom štvrťroku. Ostáva tak na úrovni 1,5 percenta. V nasledujúcom období sa dá podľa banky očakávať, že finančný cyklus ostane vo fáze ochladenia. Tá sa bude prejavovať miernym rastom úverov a nižšou ochotou zadlžovať sa. Trend ochladzovania by však už nemal byť tak výrazný ako v uplynulých štvrťrokoch. Podnetom pre rozpúšťanie vankúša by boli podľa centrálnej banky zvýšené straty z úverov, ktoré by si vyžiadali tvorbu opravných položiek nad úrovňou ich bežnej tvorby.
Dopyt po úveroch ostáva podľa NBS mierny, úvery domácnostiam však už ďalej nespomaľujú. Ľudí od výraznejšieho zadlžovania sa odrádzajú predovšetkým zvýšené úroky. Za spomalením stojí najmä pokles dopytu po úveroch. Ceny nehnuteľností tak pokračujú v poklese. Rast úrokov sa však tak pri úveroch domácnostiam a aj podnikom spomalil. Úvery podnikom zaznamenali v uplynulých mesiacoch už len slabé zmiernenie rastu. Bankám sa podľa NBS darí dosahovať dobrý zisk a zvýšila sa aj ich kapitálová sila.
„V tejto fáze finančného cyklu preto nie je potrebné ďalšie zvýšenie miery proticyklického kapitálového vankúša. Na druhej strane nie sú dôvody tento kapitálový vankúš ani znížiť, keďže riziká naakumulované v portfóliách bánk v minulých rokoch ostávajú prítomné,“ konštatuje národná banka. Zároveň podiel zlyhaných úverov sa zásadne nemenil a tvorba opravných položiek ostáva na predpandemickej úrovni.
Proticyklický kapitálový vankúš je prudenciálnym nástrojom, ktorý sa zaviedol v dohode Bazilej III na odvrátenie účinkov hospodárskeho cyklu na úverovú činnosť bánk. V čase prosperity, keď úvery prudko rastú, sa na jeho základe od bánk vyžaduje, aby mali dodatočný kapitál. V prípade, že sa hospodársky cyklus otočí a hospodárska činnosť sa spomalí, alebo dokonca zaznamená pokles, sa tento vankúš môže uvoľniť, čím sa banke umožní naďalej úverovať reálnu ekonomiku.