Keď sa Nayib Bukele ujal prezidentskej funkcie v roku 2019, Salvádor patril medzi najnebezpečnejšie krajiny na svete.

Údaje boli alarmujúce. Bezpečnostné opatrenia jeho vlády však viedli k dramatickému zníženiu počtu vrážd, keď ich počet na 100-tisíc obyvateľov klesol zo 103 v roku 2015 na iba 2,4 začiatkom roka 2024. Tento obrat sa pripisuje Bukeleho „Plánu teritoriálnej kontroly,“ ktorý inicioval krátko po svojom nástupe do funkcie v júni 2019 a ktorého cieľom bolo zlikvidovať činnosť gangov a zvýšiť verejnú bezpečnosť.

Pod Bukeleho vedením bolo v rámci širšieho boja proti organizovanému zločinu zadržaných viac ako 75-tisíc členov gangov. Tento agresívny prístup nielenže zlepšil bezpečnosť, ale zvýšil aj Bukeleho popularitu, pričom jeho popularita sa vyšplhala na 90 percent, čím sa stal jedným z najpopulárnejších vodcov v Latinskej Amerike.

Milei
Neprehliadnite

Javier Milei mení ekonomickú trajektóriu Argentíny napriek protestom a kontroverziám

V Salvádare „úradovali“ gangy ovládajúce celé štvrte, hospodárstvo bolo v stagnácii a nádej obyvateľov sa vytrácala. Kritici tvrdili, že zlepšenie je nemožné. Bukele sa však odmietol zmieriť s týmto statusom quo. „Nevládnem pre elity alebo skorumpovaných. Vládnem pre ľudí,“ vyhlásil N. Bukele na začiatku svojho mandátu. Jeho hlavným cieľom bola bezpečnosť verejnosti.

Agresívna stratégia proti gangom

Bukeleho plán kontroly územia – ambiciózna a nekompromisná stratégia zameraná na boj proti organizovanému zločinu – okamžite vyvolal kontroverziu. Kritici jeho plán označovali za autoritársky a tvrdili, že zlyhá. Médiá, rovnako ako medzinárodné organizácie, jeho metódy ostro kritizovali.

Výsledky však prekvapili aj najväčších skeptikov. Počet vrážd klesol o 92 percent. Vydieranie zo strany gangov, ktoré bolo každodennou realitou mnohých obyvateľov, takmer úplne eliminoval. Vďaka tejto radikálnej zmene sa Salvádor stal príkladom, ako rýchlo je možné dosiahnuť bezpečnostnú reformu.

Bitcoin ako zákonné platidlo

N. Bukele sa nezastavil len pri boji proti kriminalite. Jeho cieľom bolo premeniť Salvádor na globálneho hráča v oblasti technológií a financií. V roku 2021 jeho vláda zaviedla bitcoin ako zákonné platidlo, čím sa Salvádor stal prvou krajinou na svete, ktorá prijala túto kryptomenu na oficiálnej úrovni.

Prezident pred týždňom oslavoval výrazný nárast hodnoty držby bitcoinov, ktorá presiahla 600 miliónov dolárov, keď bitcoin zaznamenal historické maximum a prvýkrát prekročil hranicu 100-tisíc dolárov. Salvadorská vláda, ktorá pôvodne investovala 269 miliónov dolárov, viac ako zdvojnásobila za tri roky svoju investíciu do kryptomeny.

„Je dôležité zdôrazniť, že nielenže sa opozícia v prípade bitcoinu rezolútne pomýlila, ale tentoraz sa ich odpor bohužiaľ dotkol mnohých občanov,“ napísal N. Bukele na Facebooku.

Na sociálnej sieti X si minulý týždeň vyslúžil „pôsobivý“ komentár od Elona Muska. Američan reagoval na príspevok Bukeleho o pokrokoch jeho vlády, najmä v oblasti znižovania kriminality a ekonomických reforiem. „Vaše výsledky sú pôsobivé. Salvádor má šťastie, že vás má“.

Bývalý prezident salvádorskej centrálnej banky Carlos Acevedor upozorňuje, že hoci došlo k zisku, ktorý zostáva nerealizovaný, kým sa vládne bitcoiny nepredajú. Napriek tomu ocenil, že Bukeleho administratíva si v súvislosti s bitcoinom počína dobre, najmä vo svetle Trumpovho zvolenia.

Bukeleho zámer bol jasný: prilákať zahraničné investície a umožniť prístup k bankovým službám miliónom ľudí, ktorí nemajú bankový účet. Tento krok bol mimoriadne riskantný. Medzinárodný menový fond a Svetová banka tento nápad kritizovali a označili ho za nezodpovedný. Mnohí ekonómovia predpovedali jeho zlyhanie. Bukele napriek tomu vytrval, a ako ďalšiu investíciu inicioval projekt výstavby „Bitcoin City“ – futuristického mesta poháňaného geotermálnou energiou z neďalekej sopky.

Netradičný prístup k vládnutiu vyvolal kritiku. Niektorí oponenti Bukeloho obvinili z upevňovania moci a označili ho za diktátora. Medzi najkontroverznejšie kroky patrili vymenovanie nových sudcov Najvyššieho súdu, predĺženie jeho prezidentského mandátu a zosilnenie kontroly nad vládnymi inštitúciami. Jeho priaznivci tieto kroky vnímajú ako nevyhnutné opatrenia na odstránenie korupcie a oslabenie vplyvu zločineckých skupín, ktoré dlhé roky ovládali Salvádor.

Poučenie z Bukeleho príbehu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa