Ocenený autor Walter Isaacson hovorí, že sa ho ľudia často pýtajú, koho zo súčasných lídrov by zaradil do rovnakej kategórie, do ktorej patria aj inšpirujúce osoby z histórie ako napríklad Leonardo da Vinci, Albert Einstein a Steve Jobs. Isaacson sem zaradil zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa, uvádza denník Forbes.
„Všetci boli veľmi inteligentní, ale to nie je to, čo ich robilo výnimočnými“, hovorí Isaacson. „Dôležité je byť kreatívny a nápaditý. To robí z niekoho skutočného inovátora.“
Kreativita je základnou zložkou inovácií, vedenia a komunikácie, ale prelomové nápady nevzniknú na požiadanie. Naopak, kreativita si vyžaduje správne podmienky, aby mohla prekvitať. Lídri sa, preto riadia vlastnými návykmi, ktoré ich sprevádzajú k pracovným kreatívnym úspechom.
Príkladom je zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos, ktorý sa snaží spať aspoň 8 hodín denne. Bezos tvrdí, že denne môžete urobiť len pár naozaj dobrých rozhodnutí, preto si doprajte energiu na ich uskutočnenie.
„Niektorí podnikatelia robia veľký cirkus z toho, ako málo spia, a naznačujú, že ľudia, ktorí potrebujú viac spánku, sú leniví alebo nemajú dostatok elánu na to, aby boli úspešní.“
Aj keď je pravda, že niektorí ľudia si vystačia so štyrmi hodinami spánku, empirické údaje dokazujú, že pre väčšinu ľudí je sedem až osem hodín spánku akurát. Dlhší spánok ich vedie denne k bystrejšej mysli a lepšiemu rozhodovaniu.
Rovnako ako je pre mnohých lídrov dôležitý dlhší spánkový režim, netreba zabúdať ani na aktívny pohyb. Naši predkovia veľa chodili. Podľa molekulárneho biológa Johna Medinu z Washingtonskej univerzity sa ľudský mozog vyvinul od našich evolučných predkov, ktorí denne nachodili až dvanásť kilometrov. To znamená, že sa lepšie učíme a myslíme, keď je naše telo v pohybe.
Veľa kreatívnych podnikateľov je neustále v pohybe. Napríklad Steve Jobs bol známy tým, že sa prechádzal s ľuďmi a podnecoval ich k novým nápadom. Takže bez ohľadu na to, či pracujete doma alebo v kancelárii, z času na čas odíďte od svojho pracovného stola. Pohyb môže so sebou priniesť tie najlepšie nápady.
Keď mal Jeff Bezos päť rokov, videl, ako Neil Armstrong vystúpil na Mesiac. To v ňom vyvolalo celoživotnú vášeň pre skúmanie vesmíru. „Svoje vášne si nevyberáte. Vaše vášne si vyberajú vás“, povedal pri spomienke na túto udalosť.
Podľa Bezosa, keď sa vaša vášeň a talent pretnú, je kľúčom k úspechu byť ostražitý. Na štandardnú radu „nájdite si svoju vášeň“ má úplne opačný názor. „Pokiaľ ide o hľadanie cieľa a vášne v kariére, prestaňte sa za prácou naháňať a začnite počúvať svoje srdce."
Bezos je vášnivý čitateľ, čo má spoločné s mnohými úspešnými lídrami od miliardára Warrena Buffetta, až po generálneho riaditeľa spoločnosti Microsoft Satyu Nadellu.
Nadella tvrdí, že existujú dva typy ľudí, a to tí, čo sú úspešní od prírody a tí, ktorí si svoje vedomosti priebežne rozširujú a tým si aj zvyšujú šance na úspech.
Na druhú stranu však dodáva, že tí druhí majú väčší potenciál na lepšiu kariéru. Jeho postreh odráža jednu zo zásad vedenia spoločnosti Amazon: Uč sa a buď zvedavý. Lídri si neustále rozširujú svoje vedomosti a vždy sa snažia zlepšovať. V momente, keď sa človek prestane učiť, prestane aj napredovať.
Úspešní ľudia sú snívajúci realizátori, ktorí nie sú spokojní so súčasným stavom. Bezos hovorí, že svet chce, aby ľudia boli rovnakí. „Nedovoľte, aby sa to stalo“, radí. Je ľahké byť ako všetci ostatní, byť typický a držať sa zaužívaného. Väčšina kreatívnych lídrov je však úspešná, pretože vidia problém, ktorý potrebuje riešenie.
Problémy často prichádzajú v podobe osobných frustrácií. Napríklad keď letecká spoločnosť zrušila cestu na Britské Panenské ostrovy, cestujúci Richard Branson pocítil frustráciu z toho, že sa nemôže stretnúť so svojou priateľkou, ktorá ho čakala. Požiadal ostatných cestujúcich, či by sa nepodieľali na prenájme lietadla. Do cieľa sa dostali načas. Branson nemal žiadne skúsenosti v oblasti leteckej dopravy, no aj napriek tomu sa nakoniec rozhodol založiť leteckú spoločnosť.
Človek nemusí mať kontakty, peniaze ani skúsenosti na to, aby dnes dosiahol svoje ciele. Sú to práve tie malé kroky smerom k vytúženým snom, ktoré vás budú každým dňom približovať. Jediné obmedzenia, ktoré vám budú stáť v ceste, sú tie, ktoré si sami stanovíte.
„Myšlienka ísť na Mesiac pôsobila tak nereálne, že ju ľudia vlastne používali ako metaforu na vyjadrenie niečoho nemožného“, napísal raz Bezos. „Dúfam, že si z toho odnesiete ponaučenie, že všetko, čo si zaumienite, dokážete.“