Počet návštev u kardiológov v období pandémie nového koronavírusu klesol o pätinu. Odborníci hovoria, že zanedbávanie príznakov kardiovaskulárnych ochorení, ktoré si ročne vyžiadajú v nemocniciach viac ako 3 400 ľudských životov, môže viesť k tzv. postpandemickej vlne srdcového zlyhávania.
Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) prijali v roku 2019 do slovenských nemocníc s diagnózou srdcového zlyhávania približne 28 700 pacientov. Slovenskí lekári upozornili, že pandémia a strach pacientov z návštevy ambulancií a nemocničných zariadení spôsobili, že pacienti zrušili asi 20 percent plánovaných kontrol. Približne polovica kardiológov uviedla, že u pacientov evidujú zhoršenie ich zdravotného stavu v porovnaní s obdobím pred pandémiou.
Slováci si prejavy chronického srdcového zlyhávania podľa kardiologičky a primárky z Národného ústavu srdcových chorôb (NÚSCH) Evy Goncalvesovej stále mýlia s príznakmi infarktu. ,,Správne a včasné rozpoznanie príznakov a skoré zahájenie liečby môže pacientovi výrazne pomôcť žiť dlhší a kvalitnejší život napriek ťažkej diagnóze, akou je chronické srdcové zlyhávanie. Aj preto je dôležité, aby si pacienti všímali príznaky ochorenia a kontaktovali svojho lekára," povedala.
Chceli sme si byť istí, že odmeny zdravotníkom v prvej línii sa vyplatili, tvrdí MZ
Vysvetlila, že chronické srdcové zlyhávanie vzniká vtedy, keď srdce ,,nevládze" uspokojiť požiadavky tkanív organizmu na prívod kyslíka. Ide o dlhodobé a invalidizujúce ochorenie s vysokou úmrtnosťou, ktoré sa prejavuje najmä zhoršujúcou sa dýchavicou a hromadením tekutín v telesných dutinách a tkanivách, kam tekutiny prestupujú pri nedostatočnom prečerpávaní krvi srdcovým svalom. ,,Medzi typické symptómy patrí dýchavica, opuch končatín, najmä členkov, a celková slabosť a únava. Miera prežívania pacientov s týmto ochorením je veľmi nepriaznivá. Až polovica pacientov totiž zomiera počas piatich rokov," doplnila.
Osvetu v tejto oblasti robí pacientska organizácia Hlas nášho srdca. V novej komunikačnej kampani prostredníctvom krátkych videí približuje cieľovej skupine mladých ľudí základné príznaky ochorenia. Za dôležité považujú, aby si deti či vnúčatá ľudí nad 65 rokov, ktorých sa diagnóza srdcového zlyhávania týka predovšetkým, všímali príznaky tohto ochorenia u svojich rodičov a starých rodičov a dbali na to, aby čím skôr vyhľadali pomoc lekára.