Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM) je presvedčená, že predložený návrh novely Zákonníka práce skupinou poslancov, ktorým je snaha zaviesť zatvorenie obchodov v nedeľu, je založený na ideologickom základe s argumentom, že nedele patria rodine.

V dôvodovej správe sa píše, že práca počas nedele neumožňuje tráviť voľný deň s rodinou, avšak podľa ISKM pracovníci v maloobchode nepracujú 7 dní v týždni a ani všetky nedele v mesiaci.

Majú rovnaký fond pracovného času, ako ktorýkoľvek iný zamestnanec, s rovnakým nárokom na odpočinok a dovolenku. Informoval o tom v tlačovej správe predseda ISKM Daniel Krakovský.

Diskusia si vyžaduje odbornosť, nie populizmus

„Poslanci nie sú ochotní o tejto téme diskutovať, pretože ich presvedčenie je jednoznačné a nadradené odborným argumentom. Diskusia o zatváraní nedieľ v maloobchode si vyžaduje odbornosť, nie populizmus," uviedol predseda ISKM.

Veľká časť maloobchodných prevádzok je v nedeľu dobrovoľne zatvorená, niektoré majú zatvorené už počas sobotného popoludnia. Tento návrh sa primárne dotkne potravinových prevádzok a nákupných centier.

Návrh poslancov vychádza z neaktuálnych údajov, ktorý hovorí o 21-percentnom podiele zamestnancov pracujúcich pravidelne v nedeľu, nakoľko dáta z Eurostatu hovoria o 16-percentách a o znižujúcom sa trende.

Môže dôjsť k zániku malých obchodníkov

Analýza Slovak Business Agency (SBA) s názvom „Zákaz nedeľného predaja – krok správnym smerom“ tvrdí, že k rapídnemu zníženiu obratu predajcov prísť nemusí, no treba sa na to pozrieť širšie a nezužovať ho len na samotný obrat.

Analýza za problém vníma koncentráciu tržieb vo veľkých obchodných reťazcoch a na internetových obchodoch, pričom predpokladá zánik malých obchodníkov, ktorí nebudú zvládať držať krok s konkurenciou.

V analýze dopadov minister financií hovorí o možnom znižovaní počtu pracovných miest o približne 1 740 ľudí a o ekonomickej strate zo zamestnanosti vo výške 31 miliónov eur.

Strata by sa prehĺbila nákupnou turistikou, chýbajúcou tržbou a návštevníkmi z Rakúska a Poľska, kde majú obchody v nedeľu zatvorené a ušlou tržbou Slovákov, ktorí pôjdu v nedeľu nakupovať do Maďarska alebo Čiech.

Analýza SBA tvrdí, že otvorené obchody v nedeľu spôsobujú menej sociálneho napätia v spoločnosti ako ich zatvorenie.

Opatrenie sa dotkne najmä študentov

Zatvorenie obchodov v nedeľu ovplyvnilo aj Maďarsko, ktoré experimentu ustúpilo po roku, počet zamestnancov v maloobchode sa znížil o 4 000 ľudí.

SBA konštatuje, že v Európe je trend skôr uvoľňovania pravidiel, týkajúcich sa otváracích hodín a obmedzovania predaja.

„Nerozumieme, že chcú niektorí poslanci s komfortnou mzdou brániť zamestnancom využívať poslancami zvýšené príplatky, pretože nie všetci majú záujem tráviť nedele doma,“ hovorí Krakovský a dodáva, že toto opatrenie sa dotkne najmä študentov pracujúcich cez víkendy.

„Podnikatelia si koniec koncov sami vedia vyhodnotiť, či sa im oplatí pri rastúcich nákladoch mať v nedeľu otvorené a zamestnanci sa môžu slobodne rozhodnúť nepracovať v prevádzke, ktorá je otvorená v nedeľu,“ uzatvára Krakovský. Aj z interného prieskumu ISKM vyplýva, že približne 60 percent zamestnancov nemá problém pracovať v nedeľu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke prázdne potraviny v obchodnom centre v Košiciach v nedeľu 15. marca 2020. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Predikcie 2023: Dediny prídu o obchody s potravinami, môžu za to drahé energie