Predložený návrh štátneho rozpočtu pre budúci rok podporuje ekonomický rast v roku 2024, a to aj na úkor vyššieho deficitu verejnej správy. V stredu to pri rokovaní o budúcoročnom rozpočte v Národnej rade uviedol predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. NKÚ skonštatoval, že pri príprave rozpočtu boli dodržané zákonné aj ústavné pravidlá, a mohol byť predložený na rokovanie.
„Predložený návrh rozpočtu podľa nášho názoru podporuje ekonomický rast v roku 2024, a to aj na úkor vyššieho deficitu verejnej správy, ktorý sa priblíži až k úrovni šiestich percent hrubého domáceho produktu,“ uviedol Ľubomír Andrassy.
Návrh štátneho rozpočtu podporuje ekonomický rast však poukázal aj na nejednoznačnosť zákona o rozpočtových pravidlách pri preklápaní výdavkových limitov do navrhnutého rozpočtu. „Výdavkové limity sú pritom podľa nášho názoru jedným z rozhodujúcich nástrojov na zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií aj zdravého ekonomického rastu,“ priblížil Ľubomír Andrassy.
Európska finančná pomoc
Budúcoročný ekonomický rast krajiny môže podľa šéfa NKÚ ovplyvňovať aj využívanie európskej finančnej pomoci, a to až v sume 2,5 miliardy eur.
„Ide o prostriedky, ktorých efektivita čerpania môže významným spôsobom ovplyvňovať rast slovenskej ekonomiky nielen v roku 2024, ale aj v tých nadchádzajúcich rokoch. Bude to však podmienené nielen samotným čerpaním európskych fondov, ale aj ich efektívnou alokáciou a dosahovaním konkrétnych merateľných cieľov,“ uviedol Ľubomír Andrassy.
Rast deficitu verejnej správy
Šéf NKÚ tiež upozornil, že rast deficitu verejnej správy sa prejaví v celkovom dlhu štátu, ktorý sa medziročne zvýši z 57,8 percenta na úroveň 58,3 percenta hrubého domáceho produktu. „A tak bude atakovať celkovú výšku dlhu štátu na úrovni 76,6 miliardy eur. Rast HDP na úrovni 2,7 percenta však môže mať pozitívny vplyv na rast zamestnanosti, a to až približne o 0,4 percenta, a miera nezamestnanosti by sa na Slovensku v budúcom roku mohla dostať na historicky najnižšiu úroveň, a to je úroveň 5,4 percenta,“ uviedol Ľubomír Andrassy.
Návrh štátneho rozpočtu podporuje ekonomický rast vníma pozitívne trend znižovania deficitov verejnej správy a verejných financií v rozpočte na roky 2025 - 2026. Avšak Ľubomír Andrassy upozornil, že ani napriek uvedenej snahe vlády v znižovaní deficitu verejnej správy Slovensko v roku 2026 nedosiahne optimálne kritériá vyplývajúce zo zákona o rozpočtovej zodpovednosti.
Úrad vo svojom stanovisku upriamil pozornosť aj na dlhodobé neriešenie modernizačného dlhu v rezortoch životného prostredia, školstva či ministerstva dopravy.