Palestínčania v utorok neuspeli, keď Bezpečnostná rada OSN odmietla palestínsko-arabský návrh rezolúcie požadujúci stiahnutie Izraela z okupovaných území do troch rokov. Palestínski predstavitelia by na schôdzke tiež mohli stanoviť dátum, kedy požiadajú o začlenení do jurisdikcie Medzinárodného trestného súdu (ICC).

Palestínsky minister zahraničia už v lete počas konfliktu medzi hnutím Hamas a židovským štátom uviedol, že Palestína čoskoro podpíše Rímsky štatút (tým sa pripojí k ICC) a „oficiálne požiada o vyšetrenie vojnových zločinov spáchaných Izraelom“. Podobným obvineniam by ale následne mohli čeliť aj Palestínčania, poznamenala agentúra AP.

„Nebudeme ďalej čakať, žiadne váhanie. Stretneme sa a rozhodneme,“ uviedol k rokovaniu hlavný palestínsky mierový vyjednávač Saíb Irikát.

Palestínčania sa usilujú o to, aby sa súčasťou ich budúceho štátu stal okupovaný Západný breh Jordánu a Pásmo Gazy s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom. Tel Aviv uznáva existenciu dvoch štátov ako základ budúceho riešenia, ale Palestínčania presadzované hranice z obdobia pred vojnovým konfliktom v roku 1967 neuznávajú.

Palestínčania tvrdia, že ich už vlastne ako štát uznalo viac ako 130 členských krajín OSN, keď pred dvoma rokmi vo Valnom zhromaždení OSN hlasovali o novom štatúte Palestínčanov. Prestali byť pozorovateľskou entitou a stali sa pozorovateľským štátom. Práve na základe tohto rozhodnutia chce palestínske vedenie usilovať o členstvo v rôznych medzinárodných organizáciách.