Návrat Ruska do G7? Nehrozí

Kanadský premiér Stephen Harper. Zdroj: SITA/AP

Rusko sa ku G7 formálne pripojilo v roku 1998 a skupina sa premenovala na G8. Členské štáty však tento rok v marci členstvo Ruska pozastavili v dôsledku konfliktu na ukrajinskom Kryme, ktorý Moskva neskôr anektovala.

„Rusko vedené prezidentom Vladimirom Putinom svojimi akciami dalo najavo, že nezdieľa hodnoty tohto spoločenstva štátov, ktoré sú zamerané na demokraciu, medzinárodnú bezpečnosť a vládu práva,“ napísal Harper v sobotňajšom úvodníku denníka Globe and Mail.

„Vzhľadom na to je ťažké predvídať nejaké okolnosti, za ktorých by Putinovo Rusko mohlo byť prijaté späť do rodiny štátov skupiny G7,“ dodal kanadský premiér. Voči Kremľu zaujal veľmi tvrdý postoj hneď od začiatku ukrajinskej krízy a dôrazne sa zasadzoval o vyradenie Ruska z G8.

Harper v úvodníku poukázal na to, že Rusko pod vedením Putina je stále autokratickejšie doma a nebezpečne agresívne voči zahraničiu. „Teraz nie je doba na zmierňovanie diplomatického a hospodárskeho tlaku na (Putinov) režim,“ zdôraznil.

Skupina G7 (G8)

Združenie ôsmich najvyspelejších štátov sveta (USA, Nemecko, Japonsko, Francúzsko, Taliansko, Kanada a Veľká Británia). Zastúpené sú aj štáty EÚ ako najväčšej ekonomiky sveta, ktoré reprezentujú predseda Európskej rady a predseda Európskej komisie. Spolu tieto štáty vytvorili v roku 2011 vyše 50 percent svetového HDP. Rusku bolo 18. marca 2014 pozastavené členstvo ako reakcia na jeho angažovanie sa na Kryme.