Americký prezident Donald Trump má slabosť pre Panamský prieplav. Domnieva sa, že podmienky zmluvy, na základe ktorej bol odovzdaný hostiteľskej krajine, boli porušené. Podľa neho prieplav navyše kontroluje Čína, čo síce nie je pravda, no čínska vláda tu nepochybne získala aspoň nejaký vplyv.
Aj napriek tomu mnohých prekvapilo, keď D. Trump počas inauguračného prejavu povedal, že si Spojené štáty zoberú Panamský prieplav späť. Stal sa tak prvým americkým prezidentom, ktorý po vyše storočí otvorene rozpráva o územnej expanzii Spojených štátov.
Podobnú rétoriku naposledy presadzoval William McKinley. Počas jeho prvého funkčného obdobia pripojili Spojené štáty územia ako Kuba, Havaj a Filipíny. Pre D. Trumpa je pointa územnej expanzie jasná – Amerika musí byť opäť „rastúcim národom“. Čo si však americký prezident pod pojmom „vziať späť“ predstavuje, nie je celkom jasné. Možno by mu ku šťastiu úplne stačilo zníženie tranzitných poplatkov, píše Economist.
Aj v otázke ciel má D. Trump podobný názor ako McKinley. Ten v roku 1897 podpísal zákon, ktorý zvýšil clá nad 50 percent. Vo svojom inauguračnom prejave vtedajší prezident vysvetlil, že chcel okrem iného len ochrániť domáci trh a výrobcov. V prejave pred Kongresom, ktorý zvolal, aby schválil clá, ich prezentoval ako obozretný krok na financovanie vlády bez zvyšovania daní. D. Trump to, zdá sa, vidí podobne. „Budeme clom a daňami zaťažovať zahraničné krajiny, aby sme obohatili našich občanov. Budú to obrovské sumy peňazí, ktoré budú prúdiť do našej pokladnice zo zahraničných zdrojov,“ povedal čerstvo vymenovaný prezident. Ani v tomto prípade nie je jasné, čo skutočne plánuje.