Americká vesmírna agentúra NASA (Národný úrad pre letectvo a vesmír) v pondelok predstavila svoj najnovší plán návratu astronautov na Mesiac v roku 2024. Financie pre daný projekt, ktorý si prezident USA Donald Trump stanovil za svoju prioritu, bude však ešte musieť schváliť Kongres. Zmienená čiastka má pokrývať rozpočet na roky 2021-2025.

Riaditeľ NASA Jim Bridenstine počas telefonického brífingu s novinármi o misii Artemis poznamenal, že ,,politické riziká" sú často najväčšou hrozbou pre prácu NASA, a to najmä pred kľúčovými prezidentskými voľbami, aké čakajú Spojené štáty začiatkom novembra.

Anténa
Neprehliadnite

Európska únia sa chce viac presadiť vo vesmíre. Dáva peniaze na vývoj nových rakiet

Bývalý šéf Bieleho domu Barack Obama zrušil plány na misiu na Mars s ľudskou posádkou po tom, ako jeho predchodca v úrade George W. Bush minul na daný projekt miliardy dolárov. ,,Ak Kongres odobrí prvú časť prostriedkov vo výške 3,2 miliardy dolárov do Vianoc, ešte stále budeme na dobrej ceste k pristátiu na Mesiaci v roku 2024," uviedol Bridenstine. ,,Rád by som vyjasnil, že mierime na lunárny južný pól," dodal riaditeľ NASA, pričom vylúčil miesta na rovníku Mesiaca, kde pristávali moduly programu Apollo v rokoch 1969-1972.

„Rozhodli sme sa založiť firmu, ale v podstate to bolo ako naše hobby,“ spomína jeden zo zakladateľov inovatívnej firmy Peter Pásztó.
Neprehliadnite

Slovenská firma chce dobyť vesmír robotmi, jej produkty zaujali svet

Pristávací modul, ktorý prostredníctvom kozmickej lode Orion na povrch Mesiaca dopraví dvojicu astronautov - muža a ženu, vyvíjajú tri rozličné spoločnosti (Blue Origin, SpaceX a Dynetics). Prvý let s označením Artemis I je naplánovaný na november 2021 a bude bez posádky, Artemis II v roku 2023 vynesie astronautov na obežnú dráhu Mesiaca a Artemis III bude ekvivalentom letu Apollo 11 z roku 1969, avšak pobyt astronautov na povrchu Mesiaca bude dlhší - týždňový - a bude zahŕňať dve až päť aktivít posádky mimo pristávacieho zariadenia.