Británia plánuje pokutovať finančných poradcov poskytujúcich klientom informácie o tom, ako môžu využiť medzery v zákonoch na zníženie daňového základu. Plány ministerstva financií sú prvým krokom novej premiérky Theresy Mayovej k sľubovanému obmedzeniu legálneho aj ilegálneho znižovania daní firiem a bohatých jednotlivcov. „Ľudia, ktorí ponúkajú systémy na znižovanie daňového základu, pripravujú krajinu o potrebné daňové príjmy,“ uviedla Jane Ellisonová z ministerstva financií. Nový plán podľa ministerstva financií umožní daňovým úradom vymerať vysoké pokuty finančným plánovačom, poradcom či účtovníkom ponúkajucim systémy pre znižovanie daňového základu.
Pätica poslancov na čele s Andrejom Hrnčiarom, ktorá v utorok odišla zo strany Sieť, vstúpi do poslaneckého klubu Most-Híd. Podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára by sa mal vo štvrtok konať aj poslanecký klub za účasti pätnástich poslancov, teda pôvodných desiatich z Mosta-Híd a piatich nových. Podľa B. Bugára treba zo vzniknutej situácie vyvodiť dôsledky. „Treba rozmýšľať ako ďalej. Bude tu ďalší klub s 15 poslancami. Je to vec premiéra a Koaličnej rady, či bude naďalej fungovať štvorkoalícia alebo vznikne trojkoalícia,“ uviedol. Zároveň predpokladá, že R. Fico zavolá predsedu Siete Romana Brecelyho a bude sa ho pýtať, koľkými poslancami vie podporiť koalíciu.
Minister kultúry a zároveň podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič si myslí, že politická situácia smeruje k trojkoalícii. K presunu ministerstva dopravy zo strany Sieť na Most-Híd sa však vyjadrovať nechcel, necíti sa byť v tomto kompetentný. „Ešte sa bude rokovať na úrovni predsedov koaličných strán, na úrovni Koaličnej rady. Takže to teraz nebudem komentovať,“ doplnil.
Vyšetrovanie kauzy Gorila je takmer ukončené. Novinárom to povedal špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý kauzu dozoruje. Podľa neho sa v prípade čaká ešte na vybavenie niekoľkých dožiadaní zo zahraničia. „Zatiaľ čo mám vedomosť, tak medzi tými, ktoré už prišli, nič nejakého zásadného nie je," D. povedal Kováčik. Zároveň kritizoval rozruch, ktorý panoval okolo prípadu. „Každý do toho chcel zasahovať, vec, ktorá je živá, by sa nemala takto prepierať,“ zdôraznil. D. Kováčik zároveň pripomenul svoj sľub poslancom parlamentu, že po právoplatnom ukončení vyšetrovania bude o prípade informovať poslancov aj verejnosť. „Ja si myslím, že tie výsledky tam sú,“ dodal. Spis Gorila sa na verejnosti objavil v decembri 2011, pričom jeho obsah tvorili prepisy rozhovorov medzi viacerými politikmi a osobami z prostredia finančných skupín. Za autora spisu je považovaný bývalý príslušník SIS Peter H. Celá vec je momentálne v štádiu vyšetrovania.
Bankám sa vysoký odvod nezníži. Vláda schválila návrh novely zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií, podľa ktorej sa má ponechať sadzba osobitného odvodu bánk na kalendárne roky 2017 až 2020 na súčasnej úrovni koeficientu 0,2 percenta z vybraných pasív. Od roku 2021 už návrh počíta s nulovou sadzbou odvodu. Novela zároveň ruší ustanovenia takzvanej degresii sadzby v závislosti od dosiahnutia sumy uhradeného odvodu a úrovne definovaného ukazovateľa. Osobitný odvod platia banky na Slovensku od roku 2012. Až do roku 2015 bola sadzba osobitného odvodu vo výške 0,4 percenta a od roku 2015 sa znížila na súčasnú úroveň 0,2 percenta zo základu pre výpočet odvodu. Doteraz banky zaplatili na osobitnom odvode spolu viac ako 696 miliónov eur. Banky na Slovensku v súčasnosti platia na riešenie prípadných kríz v budúcnosti už dva príspevky, druhým je príspevok do Národného rezolučného fondu, ktorý vychádza z európskych pravidiel a je približne štyrikrát nižší ako bankový odvod. Nárast odvodu môže mať podľa Národnej banky Slovenska pomerne výrazný vplyv na ziskovosť bankového sektora, a to hlavne z dôvodu nízkych úrokových sadzieb.
Minister financií Peter Kažimír konsoliduje podľa predsedu SaS Richarda Sulíka verejné financie pomalšie, ako sľúbil a výlučne na úkor občanov. „Konsolidácia prebieha tak, že sa zvyšujú príjmy,“ povedal. Príjmy štátu však podľa šéfa opozičnej strany nestúpajú vďaka rozumným opatreniam vlády, ktoré by výrazne podporili rast ekonomiky a „prirodzený“ rast daní. „Minister Kažimír vymýšľa stále nové a nové dane a zvyšuje tie existujúce,“ zdôraznil R. Sulík. Ako dodal, hoci vláda Roberta Fica mala rekordný rast príjmov, napriek tomu nedosiahla vyrovnaný rozpočet.
Vysokopostavený severokórejský diplomat pôsobiaci v Londýne prebehol do Južnej Kórei. Tche je jedným z najvyššie postavených predstaviteľov stalinistickej Severnej Kórey (KĽDR), ktorí emigrovali do Južnej Kórey. Prebehnutia Severokórejčanov sú zdrojom ostrého sporu medzi oboma znepriatelenými Kóreami a Soul nie vždy zverejňuje prípady, ktoré môžu vyvolať veľkú pozornosť či publicitu. KĽDR často obviňuje Juh z unášania alebo lákania jej občanov na prebehnutie. O známenie sa objavilo v čase, keď Severná Kórea nahnevane reagovala na plán USA umiestniť sofistikovaný raketový systém v Južnej Kórei. Sever tento mesiac pohrozil nespresnenou odvetou a vystrelil niekoľko rakiet do mora. Tche Jong-ho so svojou rodinou je už pod vládnou ochranou, potvrdil Soul.
Vládny kabinet v stredu odsúhlasil zvyšovanie spotrebných daní z tabakových výrobkov. Hlavnými cieľmi, ktoré viedli k vypracovaniu návrhu novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, sú podľa ministerstva financií zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu, zabezpečenie rovnováhy medzi daňovými príjmami a cieľmi v oblasti verejného zdravia a zdaňovanie nových tabakových výrobkov.
Turecko prepustí zhruba 38-tisíc väzňov, ktorí si odpykávajú trest za menej závažnú trestnú činnosť. Potrebuje tak uvoľniť miesto pre účastníkov a stúpencov nevydareného júlového prevratu, uviedla agentúra AP. Takéto špekulácie však poprel turecký veľvyslanec v Taliansku Aydin Adnan Sezgin, podľa ktorého prepustenie nesúvisí s umiestnením asi 35-tisíc osôb zadržaných pri pokuse o puč. „Podmienečné prepustenie je zakotvené v našich zákonoch pre menej závažné trestné činy, ak si väzni odpykajú dve tretiny trestu," citovala ho agentúra ANSA.
Ruský súd zamietol odvolanie americkej internetovej spoločnosti Google proti pokute za porušovanie protimonopolných pravidiel na trhu s mobilnými telefónmi a tabletmi. Ako oznámila agentúra Interfax, minulý týždeň ruský protimonopolný úrad vymeral Googlu pokutu 438 miliónov rubľov za to, že na telefóny a tablety založené na firemnej softvérovej platforme Android vopred inštaluje niektoré aplikácie.
Nemecká burzová skupina Deutsche Börse získala pre plánovanú fúziu s Londýnskou akciovou burzou (LSE) súhlas držiteľov 89,04 percenta svojich akcií. Oba podniky sa na transakcii v hodnote asi 29 miliárd dolárov dohodli tento rok v marci.
Hrubý dlh Španielska sa v júni vyšplhal na rekordných 1,1 bilióna eur. To predstavuje 100,9 percenta hrubého domáceho produktu krajiny.
Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.
Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.