Severoatlantická aliancia vyhlásila na leteckej základni v Geilenkirchene na západe Nemecka druhý najvyšší bezpečnostný stupeň. Stalo sa tak vzhľadom na informácie od spravodajských služieb, ktoré naznačujú možné ohrozenie. Všetci pracovníci základne, ktorí nie sú potrební pre prípadné vojenské nasadenie, boli poslaní domov, uviedol hovorca základne.
Hrozí teroristický útok
Druhý najvyšší bezpečnostný stupeň, v žargóne NATO označovaný ako „Charlie“, znamená napríklad, že sú k dispozícii informácie o tom že je veľmi pravdepodobná nejaká forma teroristického útoku proti Aliancii.
„Nejde o dôvod na znepokojenie, ide o čisto preventívne opatrenie, ktorého cieľom je zaistiť, že budeme môcť pokračovať v našich kriticky dôležitých operáciách,“ povedal hovorca. O okolnostiach, ktoré viedli k vyhláseniu druhého najvyššieho bezpečnostného stupňa, hovoriť odmietol.
Polícia v Geilenkirchene vo štvrtok večer bez ďalších podrobností potvrdila, že má výjazd. Reportér agentúry DPA uviedol, že na mieste boli policajné vozidlá a že na elektronických displejoch a tabuliach pri vjazde na základňu svietilo písmeno „C“.
Podozrenie na sabotáž
Minulý týždeň v Nemecku vyvolala podozrenie na sabotáž namierenú proti bundeswehru poškodená vodáreň v kasárňach v Kolíne nad Rýnom. Zároveň tam bola objavená diera v plote areálu, ktorého súčasťou je aj vojenské letisko. Následne sa ukázalo, že o sabotáž nešlo. Der Spiegel uvádza, že v kasárňach boli sprísnené bezpečnostné opatrenia, bezpečnostný stupeň sa však nezvyšoval.
Stopy vedú do Ruska
Agentúra DPA vo štvrtok informovala, že nemecké úrady pre možnú sabotáž vyšetrujú opakované prelety dronov nad dôležitou priemyselnou zónou v Brunsbütteli na severe krajiny. Podľa denníka Bild stopy vedú do Ruska. V šlezvicko-holštýnskom Brunsbütteli pri ústí rieky Labe do Severného mora sú okrem iného odstavená jadrová elektráreň, terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) či významný chemický areál.