Severoatlantická aliancia nasadila na rôzne miesta po Európe okolo 300 vojakov zo síl rýchlej reakcie na pomoc osobám, ktoré boli evakuované z Afganistanu a čakajú na premiestnenie. Uviedla to vo štvrtok tlačová agentúra DPA s odkazom na nemenovaných predstaviteľov NATO.

Sily rýchlej reakcie NATO boli aktivované naposledy v auguste 2005, aby poskytli pomoc po hurikáne Katrina v USA a o niekoľko mesiacov neskôr pomáhali s poskytovaním pomoci po veľkom zemetrasení v Pakistane.

KK37 Kábul - Afganské ženy vykrikujú slogany počas protipakistanskej demonštrácie pred budovou pakistanského veľvyslanectva v Kábule 7. septembra 2021. FOTO TASR/AP
Afghans shout slogans during an anti-Pakistan demonstration, near the Pakistan embassy in Kabul, Afghanistan, Tuesday, Sept. 7, 2021. Sign in Persian reads,
Neprehliadnite

Taliban iný názor odmieta, militantné hnutie zakázalo organizovanie protestov

Vojaci NATO boli podľa zdroja citovaného DPA nasadení na rôznych miestach, kde sú v Európe ubytovaní afganskí utečenci, pričom vyše 20 krajín 30-člennej Aliancie prispieva nejakou formou podpory k tomuto spoločnému úsiliu.

Okrem toho stovky zamestnancov NATO podporujú operáciu cez regionálne veliteľské centrály a aj priamo z bruselského sídla Aliancie.

Podľa tohotýždňového písomného vyhlásenia Aliancie po tom, ako Taliban koncom augusta prevzal kontrolu nad Afganistanom, bolo z tejto krajiny evakuovaných okolo 2000 Afgancov, ktorí pracovali pre NATO, spolu s ich rodinami.

„Mnohí z nich sa nachádzajú v procese presídľovania do spojeneckých krajín vrátane USA,“ oznámila Aliancia v pondelok.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS)
Neprehliadnite

Korčok a Naď: Afganci, ktorých sme doviezli, nie sú nebezpeční. Chceli sme ich vziať čo najviac

Podľa DPA asi 1 400 z nich v stredu ešte stále čakalo, kam budú dlhodobo premiestnení. Strediská núdzového príjmu pre evakuovaných Afgancov boli zriadené napríklad v Poľsku a Kosove.

NATO rozhodlo o rozmiestnení síl rýchlej reakcie 24. augusta, zhruba týždeň po tom, ako sa v Kábule ujal moci Taliban.