Vojna na Ukrajine vstupuje do kritickej fázy. Blíži sa zima a bude ozaj ťažká. Náročná pre ukrajinský ľud a ozbrojené sily, ktoré bojujú za svoju slobodu, a ťažká pre nás, ktorí ich podporujeme, píše pre denník The Financial Times generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.
Naša jednota a solidarita budú vystavené vážnej skúške, pretože rodiny a podniky pocítia tlak prudko rastúcich cien energií a životných nákladov spôsobených brutálnou inváziou Ruska. Čaká nás ťažkých šesť mesiacov, počas ktorých hrozia výpadky v dodávkach energie, prerušenia a možno aj občianske nepokoje. Musíme však zachovať pokoj a postaviť sa tyranii - pre dobro Ukrajiny a pre naše dobro, uvádza Jens Stoltenberg.
Čo má väčšiu hodnotu? Peniaze alebo ľudský život?
Pokračuje, že za „našu podporu Ukrajine platíme určitú cenu". Ale cena, ktorú platíme, sa počíta v dolároch, eurách a librách, zatiaľ čo Ukrajinci platia svojimi životmi. A my všetci zaplatíme oveľa vyššiu cenu, ak Rusko a iné autoritárske režimy uveria, že môžu beztrestne napádať svojich susedov a pošliapavať medzinárodné právo. Ak Rusko prestane bojovať, nastane mier. Ak Ukrajina prestane bojovať, prestane existovať ako nezávislý štát. Máme morálnu zodpovednosť podporiť túto nezávislú demokraciu v srdci Európy, vysvetľuje.
Pripomína, že cena, ktorú platíme za podporu Ukrajiny, prospieva aj našej vlastnej bezpečnosti. Vladimir Putin jasne vyhlásil, že chce vymazať krajinu z mapy a prepísať európsky bezpečnostný poriadok. Rusko dočasne okupuje približne 20 percent územia Ukrajiny, čo je štyrikrát viac ako rozloha Belgicka alebo polovica Spojeného kráľovstva. Rusko, ktorému dodá odvahu akýkoľvek úspech, by mohlo riskovať ďalšiu agresiu voči iným susedom a dokonca aj útok na spojencov NATO.
Musíme sa rozhodnúť, v akom svete chceme žiť
Spojenci NATO sa zaviazali, že každý národ má právo zvoliť si svoj vlastný osud. Preto poskytujeme bezprecedentnú finančnú, humanitárnu a vojenskú pomoc, aby sme pomohli Ukrajine zvíťaziť ako suverénnemu nezávislému štátu, objasnil šéf NATO.
Od nezákonnej anexie Krymu Ruskom v roku 2014 spojenecké krajiny poskytli ukrajinskému bezpečnostnému sektoru a inštitúciám podporu vo výške miliárd dolárov a vycvičili desaťtisíce vojakov vrátane špeciálnych jednotiek. To pomohlo posilniť ukrajinské ozbrojené sily, lepšie ich viesť a lepšie ich pripraviť na opätovnú inváziu Ruska.
Od februára sa spojenci spojili na strane Ukrajiny s bezprecedentnou vojenskou, humanitárnou a finančnou podporou. V júni sa lídri NATO dohodli na posilnenom balíku pomoci, ktorý obsahuje palivo, potraviny, zdravotnícky materiál, vojenskú výstroj, bezpečnú komunikáciu a vybavenie na boj proti mínam a dronom. Pripravujeme viac ako tucet nových projektov, ktoré pomôžu Ukrajine čeliť zime. Budeme pokračovať v pomoci krajine pri posilňovaní jej obranného a bezpečnostného sektora z dlhodobého hľadiska a pri prechode od zbraní zo sovietskej éry k spôsobilostiam podľa noriem NATO, pokračuje Jens Stoltenberg.
Úspechy Ukrajincov vďaka NATO
„NATO je súčasťou kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny pod vedením USA, ku ktorej sa tento týždeň opäť pripojím s úmyslom vyslať jasný signál, že musíme pokračovať v posilňovaní pomoci, ktorú Ukrajina potrebuje. Každý deň vidíme úspechy ukrajinských vojsk aj vďaka našej podpore. Ukrajinská armáda dokázala, že je schopná odolávať ruskej agresii, zasiahnuť hlboko za nepriateľskými líniami a spôsobiť útočiacim silám značné náklady," ozrejmil.
Sankcie fungujú
Masívne sankcie, ktoré uvalili spojenci NATO spolu s EÚ, majú vplyv aj na ruské hospodárstvo. Vzhľadom na odchod talentov a kapitálu, zákaz cestovania a zmrazenie majetku ruských elít budú časom len silnejšie. Kremeľ sa odrezal od svojich najbližších a najlukratívnejších trhov s ropou a plynom v Európe.
Predovšetkým technologické sankcie výrazne obmedzujú prístup Ruska k moderným polovodičom a čipom, ktoré potrebuje na pohon svojho automobilového priemyslu, lietadiel a vojnového úsilia. Naše národy využívajú túto príležitosť na diverzifikáciu našich ekonomík a dodávok energie, posilnenie našej odolnosti a definitívne oslobodenie sa od energetického vydierania zo strany Ruska.
Zásadná reforma aliancie
Zároveň uskutočňujeme najzásadnejšiu zmenu v odstrašovaní a obrane NATO od čias studenej vojny, výrazne posilňujeme našu prítomnosť na východnom krídle, uvádzame státisíce vojakov do vyššej pohotovosti a pokračujeme v investíciách do najmodernejších spôsobilostí. Bezpečnostné záruky NATO nenechávajú Moskve žiadny priestor na nesprávne odhady, pokiaľ ide o našu schopnosť brániť každý centimeter územia aliancie. Zároveň umožňujú spojencom podporiť právo Ukrajiny na sebaobranu.
Čakajú nás ťažké časy, ale ťažkým časom sme už spoločne čelili. Cena za to, že sa nepostavíme za naše hodnoty, je vždy vyššia. Pre budúcnosť Ukrajiny a pre našu budúcnosť sa musíme pripraviť na zimnú vojnu a neuhnúť, uzavrel Jens Stoltenberg.