Krátko po februárovom spustení ruskej invázie na Ukrajinu dostal francúzsky plukovník Clement Torrent rozkaz: za šesť mesiacov mal vybudovať základňu pre tisíc vojakov na východnej hranici NATO.

Pred prvým mrazom

Torrent a približne 200 vojakov z Francúzska, Belgicka a Holandska momentálne zarovnávajú vrch kopca v rumunskom historickom regióne Transylvánia. „Náš termín je pred prvým mrazom... Je to prejav solidarity. Aliancia musí byť hmatateľná," uviedol plukovník pre agentúru Bloomberg.

Agentúra poznamenala, že zatiaľ čo sa západné mocnosti predháňajú v konfrontácii s hrozbou, ktorú predstavuje šéf Kremľa Vladimir Putin, ruská invázia na Ukrajinu odpovedala na základnú otázku, ktorú si štáty Aliancie kladú už roky: či starší členovia NATO ako USA, Francúzsko a Nemecko budú bojovať za menej bohatých exkomunistických spojencov, ak ich niekto napadne.

Vynorili sa aj ďalšie otázky vrátane tej, či Aliancia - po rokoch nedostatočných investícií a ignorovaných varovaní - robí dosť na odradenie ruského expanzionizmu a či sa úsilie o posilnenie predtým zanedbávaného čiernomorského regiónu malo uskutočniť už dávno.

Aliancia koná

Ale šesť mesiacov po spustení Putinovej invázie na Ukrajinu sa Aliancia už pevne zameriava na to, ako vzdorovať Rusku v juhovýchodnom rohu Európy a zabrániť tomu, aby sa jeden z najchudobnejších regiónov kontinentu stal „mäkkým podhubím bezpečnosti" NATO.

Priorita Moskvy

Čierne more oddeľuje Európu od Ázie a je obklopené Ruskom, Ukrajinou, Rumunskom, Bulharskom, Tureckom a Gruzínskom. Ide o dôležitú obchodnú cestu pre poľnohospodárske produkty z Ukrajiny a Ruska a dôležité spojenie so Stredozemným morom cez turecký Bosporský prieliv.

Podľa Matthewa Orra, bezpečnostného analytika spoločnosti Stratfor, Moskva považuje juhovýchodnú Európu za prioritu. Masívna prítomnosť Moskvy v tejto časti „ukazuje, ako veľmi sa Rusi obávajú tohto regiónu, ako veľmi tam chcú mať silnú vojenskú stopu, na čo musí NATO reagovať", povedal.

„Čierne more samotné je bránou Ruska k teplým vodám, najmä do Stredozemného mora,“ tvrdí Iulia Jojaová z think tanku Inštitút pre Blízky východ so sídlom vo Washingtone. „Je to ruská brána k premietnutiu moci a sily na Blízky východ, do Afriky a ďalej," vysvetlila.

Bojové skupiny NATO

Len niekoľko týždňov po ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára, sa Aliancia na summite v Bruseli dohodla na vytvorení štyroch nových bojových skupín pre Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko a Slovensko. Mali doplniť štyri, ktoré NATO rozmiestnilo v Poľsku a pobaltských štátoch.

Rumunsko, ktoré má s Ukrajinou spoločnú hranicu dlhú takmer 640 kilometrov, už pred vojnou hostilo približne tisíc, prevažne amerických vojakov z NATO, pričom rumunská čiernomorská základňa (Mihail Kogalniceanu) slúži ako tranzitný bod pre konfliktné zóny na Blízkom východe, dodal Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

JB 22 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore pre televízny kanál Russia-1 TV v rezidencii Bočarov Ručei v čiernomorskom letovisku Soči 3. júna 2022. Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu 5. júna upozornil, že Moskva bude útočiť na nové ciele v prípade, ak Západ dodá Ukrajine rakety dlhého doletu. Nové dodávky zbraní majú podľa Putina za cieľ
Neprehliadnite

Rumunsko sa bojí Putina, ale aj Putin by sa mal báť Rumunska