Európska únia čelí dlhodobému problému menom Viktor Orbán. Doteraz ho dokázala zvládať, no vzhľadom na geopolitické riziká už predstavuje existenčnú hrozbu. Vznikajúca nemecká vláda plánuje vyvinúť tlak, aby EÚ konečne sprísnila opatrenia voči krajinám porušujúcim základné princípy právneho štátu. Tento krok je jasnou narážkou na Maďarsko vedené Viktorom Orbánom, píše Politico.
Konzervatívci budúceho kancelára Friedricha Merza a ich pravdepodobný koaličný partner, Sociálnodemokratická strana (SPD), sa v návrhu koaličnej dohody zhodli na požiadavke, aby EÚ dôslednejšie využívala možnosti zadržiavania finančných prostriedkov a pozastavenia hlasovacích práv pre krajiny, ktoré porušujú základné hodnoty Únie.
Orbánova vláda je už roky obviňovaná z oslabenia demokratických inštitúcií, obmedzovania slobody tlače a zasahovania do nezávislosti súdnictva. „Existujúce ochranné mechanizmy, od konaní o porušení práva cez zadržiavanie fondov EÚ až po pozastavenie členských práv, ako je hlasovanie v Rade EÚ, musia byť uplatňované oveľa dôslednejšie než doteraz,“ uvádza sa v návrhu nemeckej koaličnej dohody.

Maďarsko sa uvrhlo do izolácie. „26-tka je viac ako jeden,“ odkázal Orbánovi António Costa
V roku 2022 Európska komisia zablokovala približne 22 miliárd eur z fondov EÚ určených Maďarsku pre obavy z porušovania zásad právneho štátu a nezávislosti súdnictva. Neskôr minulý rok uvoľnila viac než 10 miliárd eur, čo vyvolalo kritiku.
Ďalším sporným bodom medzi EÚ a Orbánovou vládou je blízkosť Budapešti k Moskve. Maďarsko opakovane využilo právo veta na zablokovanie sankcií proti ruským oligarchom a vojenským predstaviteľom. Na summite lídrov EÚ 6. marca V. Orbán vetoval záverečné stanovisko k Ukrajine, čím prinútil zostávajúcich 26 lídrov vydať samostatné vyhlásenie. Tento krok symbolicky narušil jednotu Únie.
Aby nemecká vláda obišla maďarské veto, plánuje presadzovať rozšírenie kvalifikovaného väčšinového hlasovania v Rade EÚ, najmä v oblastiach spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky vrátane uvalenia sankcií. Tento krok by umožnil prijímať rozhodnutia aj bez súhlasu Maďarska.
Ďalšie dôležité správy
