Nassim Nicholas Taleb svojim fanúšikom v podcaste Bloombergu Odd Lots odkazuje, že jeho slávny svetonázor pochopili zle.
Taleb vďaka svojej knihe spopularizoval pojem „antifragile“. Či už ide o rizikový kapitál, antivaxerov alebo nadšencov bitcoinu a mŕtvych ťahov, tí všetci majú podľa neho o význame tohto slova mylnú predstavu. Taleb ním totiž označuje schopnosť vecí, živých i neživých, nielenže šoky prežiť, ale z nich aj ťažiť vo svoj prospech. Opisuje ním spôsob, akým sa systémy počas extrémnych turbulencií dokážu stať silnejšími, pričom svoj argument opiera o príklady z vedy i matematiky.
Autor v podcaste Odd Lots vysvetlil, že ľudia, ktorí tento koncept nepochopili, sú presne tí istí, ktorí si po prečítaní jeho knihy povedali: „Čo ma nezabije, to ma posilní. Poďme sa nakaziť covidom. Ignorujme covid, posilní nás to.“
Taleb priznal, že keď po prvý raz skúmal bitcoin, tak spravil chybu. Nevšimol si totiž krehkosť tejto kryptomeny, ktorá závisí od aktivity jej ťažiarov. Zlato však bude zlatom aj o tisíc rokov.
Pokiaľ ide o technológie a nedávny kolaps banky Silicon Valley Bank, tak rizikový kapitál podľa autora vykazuje vlastnosti pripomínajúce Ponziho schému. Mnoho podnikov s takýmto kapitálom má pocit, že im spoločnosť niečo dlží. „Majú pocit, že ak používame iPhony, tak sme im niečo dlžní a mali by sme im v čase núdze pomôcť z kaše,“ vysvetľuje svoj pohľad na vec Taleb.
Svoj názor mal aj na mŕtvy ťah, ktorý roky považoval za skvelý cvik. Do určitej miery ním podľa neho stále je, no po prečítaní niekoľkých kníh dospel k záveru, že môže mať negatívny vplyv na srdce. Taleb tak tento cvik dopĺňa o bicyklovanie.
V súvislosti s vakcínami proti covidu autor argumentuje, že skeptici nerozumejú tomu, ako rozsiahle testy dokážu vykompenzovať čas potrebný k rozvoju vakcíny. Navyše je podľa neho chybou tvrdiť, že pandémia ohrozuje hlavne staršie generácie, pretože to isté možno povedať o akejkoľvek chorobe.
Na ľudí urobí väčší dojem príbeh než štatistiky, čísla a dôslednosť vedy, zhrnul svoj postreh Taleb: „Či už ide o covid, vakcíny, naivný príbeh, bitcoin alebo voľby, necháme sa ohúriť historkou. Náš svet je čoraz komplexnejší, vyžaduje si viac štatistickej sofistikovanosti, no sociálne siete nás vedú na cestu toho najprimitívnejšieho myslenia.“