Žili sme v roku politickej nestability z hľadiska domácej politiky, boli sme v permanentnej volebnej kampani. A volebné kampane neprajú ekonomike, destabilizujú ju a vytvárajú falošné nádeje. Po voľbách príde vytriezvenie a radosti je menej –, zhodnotil končiaci sa rok predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók na tlačovej konferencii, informuje Bibiána Gunišová, tlačová tajomníčka SOPK.
Dopady konfliktov vo svete
Tento rok ovplyvňovala okrem iného opäť vojna na Ukrajine, ktorej jediný pozitívny dopad je na oblasť zbrojárskeho priemyslu. Dopady konfliktu na Blízkom východe je podľa Petra Mihóka dnes ťažké predpovedať, prejavia sa však vo viacerých oblastiach a určite sa odrazia aj na slovenskej ekonomike.
Prebytok 3,3 miliardy vo vývoze ukazuje, že Slovensko je konkurencieschopné na medzinárodných trhoch. „Vážnym problémom v budúcom roku bude nemecká ekonomika v recesii, máme signály z firiem, že situácia sa nevyvíja tak ideálne ako pred rokom,“ upozornil predseda SOPK.
Na margo schváleného programového vyhlásenia vlády predseda Ekonomického výboru SOPK Ladislav Vaškovič pripomenul, že ucelený obraz o zámeroch vlády získame až v momente, keď budú jasné kontúry rozpočtu. „Verejné financie sú v rozvrátenom stave. Ani predošlé vlády neboli vzorné, ale do dokonalosti to doviedli posledné vlády. Deficit prekročí budúci rok 6 percent, budeme lídrami rebríčka EÚ, v ktorom nikto lídrom byť nechce,“ konštatoval Ladislav Vaškovič.
Konsolidačné opatrenia nestačia
Na geopolitickom poli sa objavujú noví hráči, ich význam rastie, vzniká však napätie v podobe sankcií a kontra-sankcií, je tu energetická kríza, vyrovnávanie sa s potrebami Green dealu, ale aj vysoké daňové zaťaženie, nízka vymožiteľnosť práva, pokles zahraničného dopytu či migračné opatrenia, to sú riziká, ktorým bude naša ekonomika čeliť. „Moja súkromná mienka je, že konsolidačné opatrenia nebudú stačiť. Bude potrebné ich sprísňovať, čo bude mať dopad na podnikateľský sektor,“ upozornil Ladislav Vaškovič. V súvislosti so situáciou na trhu práce konštatoval, že mzdy vo verejnom sektore rastú rýchlejšie, ako v súkromnom. Pripomína to krivky Grécka spred dvadsiatich rokov.
Na Slovensku máme 70-tisíc neobsadených pracovných miest. Ak by sa podarilo znížiť zamestnanosť vo verejnej správe a presunúť ich do súkromného sektora, bolo by to riešenie, pripomenul podpredseda SOPK Miloslav Karaffa. V súčasnosti, keď sa rozpadajú globálne ekonomické zoskupenia a dodávateľské reťazce, je potrebné reštrukturalizovať celý priemysel, dodávateľské reťazce, automatizáciou riešiť chýbajúce pracovné sily s vyšším vzdelaním. Aj v ťažkom období je potrebné vytvárať viac hodnôt na krytie strát, záchranu podnikov, školstva, kompenzáciu demografických deficitov, výpadky dodávok surovín, energií a podobne.
„Takmer s určitosťou sa dá povedať, že naše deti sa budú mať horšie ako my…,“ konštatoval na záver Miloslav Karaffa.