Za celý vlaňajšok však rástla slovenská ekonomika zrejme len 13. najrýchlejším tempom v rámci európskej dvadsaťosmičky. V tomto roku by to mohla byť už šiesta priečka a v roku 2019 podľa prognóz Európskej komisie dokonca druhá (po Malte).
Vlani najhoršie umiestnenie od krízy, * prognóza Zdroj: Eurostat, Európska komisia
„Ďalšie zlepšenia podmienok trhu práce a silná investičná aktivita v súkromnom sektore podporia hospodársku expanziu v roku 2018 i po ňom. Predpovedáme postupné zrýchľovanie rastu HDP nad štyri percentá v roku 2019,“ píšu analytici komisie. Brusel však kritizuje miestne pomalé čerpanie eurofondov z aktuálneho sedemročného obdobia, ktoré by hospodárstvu aj príjmom vedelo pomôcť ešte viac.
Najviac majú v roku 2018 podľa aktuálnych prognóz expandovať hospodárstva spomínanej Malty, Rumunska a Írska. Podobne rýchlo ako Slovensko by malo napredovať aj Poľsko.
Stále rýchly rast zaznamenáva aj miestny počet pracujúcich. Zamestnanosť na Slovensku sa v závere roka zvýšila medziročne o 2,2 percenta, čo znamená prírastok 52-tisíc pracovných miest. Pre mieru nezamestnanosti by to malo znamenať ďalší pokles, niekde k hodnote 7,5 percenta. Podrobnejšie štatistiky vývoja ekonomiky v závere vlaňajška zverejnia štatistici začiatkom marca.
Slovensko rastie rýchlejšie ako eurozóna Zdroj: Eurostat, Európska komisia
Očakávané ďalšie zrýchľovanie slovenskej ekonomiky, aj pod vplyvom začiatku výroby v štvrtej automobilke Jaguar Land Rover, by malo priniesť ďalšie dobiehanie životnej úrovne Európskej únie. Kvôli prepočtom takzvanej parity kúpnej sily, porovnávajúcej miestne cenové hladiny, krajina v dobiehaní v posledných rokoch zaostávala.
V tomto roku by sa HDP na osobu mohlo zvýšiť na viac ako 79 percent priemeru Európskej únie a v roku 2019 na viac ako 80 percent.
Svižný hospodársky rast tiež pomáha znižovať deficit a dlh verejných financií vyjadrené ako percento HDP. Schodok by tento rok mohol klesnúť k jednému percentu HDP, dlh pod hranicu 50 percent HDP.