Čínska továreň na televízory už prijíma minimálne množstvo objednávok. Zisková marža jedného z mnohých vývozcov, spoločnosti Foshan Top Winning Import & Export klesla na 0,5 z dvoch percent asi pred tromi až štyrmi rokmi, informuje Reuters.

„Predávame elektrospotrebiče lacno ako kapustu," povedal Wu Chua-čan, predstaviteľ firmy na najväčšom čínskom veľtrhu ktorý sa dvakrát do roka koná v juhočínskom meste Kuang-čou. „Ak to bude pokračovať ďalší rok alebo dva, budeme musieť zmeniť povolanie.“

Druhá najväčšia svetová ekonomika rástla síce v prvom štvrťroku rýchlejšie, než sa očakávalo - o 5,3 percenta – došlo však k prudkému poklesu čínskeho exportu. Vývozcovia musia bojovať so zvýšeným ekonomickým a politickým napätím medzi Pekingom a Washingtonom, ako aj so spomalením globálneho obchodu v dôsledku vojny na Ukrajine a zhoršujúcej sa krízy na Blízkom východe.

Prebytočné kapacity trápia aj výrobný sektor. Jedným z povzbudivých signálov je, že počet zahraničných kupujúcich, ktorí sa zúčastňujú veľtrhu v pondelok a utorok, podľa organizátorov vyskočil asi o pätinu oproti prvým dvom dňom posledného veľtrhu v októbri. Niektorí účastníci však uviedli, že podnikanie sa spomalilo. „Prvý deň minulého roka som dostal viac ako tucet dopytov, ale dnes len tri vizitky,“ povedal Lois Čang, manažér predaja spoločnosti Enping City Shuangyi Electronics, ktorá vyrába reproduktory a mikrofóny.

Najväčšie obavy vyvoláva pokračujúce obchodné napätie so Spojenými štátmi aj Európou. Bývalý americký prezident Donald Trump pohrozil 60-percdentnými clami na čínsky dovoz, ak v nadchádzajúcich voľbách porazí úradujúceho šéfa Bieleho domu Joea Bidena. „Či už je to Biden alebo Trump, vládne tu intenzívny pocit nestability,“ povedal Pchan Feng, obchodný manažér výrobcu sušičiek bielizne Jiangmen Jinhuan Electrical.

Ďalšie dôležité správy

Čínsky jüan
Neprehliadnite

Čína sa už mesiace zmieta v menovej špirále. Miestni radšej hromadia doláre