Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch vo Vysokých Tatrách pôsobí v mimoriadnych klimatických podmienkach. Potreba vykurovania priestorov je 300 dní v roku. Aby ústav zlepšil svoju energetickú efektívnosť a znížil náklady na energiu, rozhodli sa jeho predstavitelia pre komplexnú rekonštrukciu tepelného hospodárstva a práčovne.

Pôvodné kotly z roku 1935 vyrábali paru, ktorá bola rozvádzaná do celého areálu. „Para sa veľmi ťažko reguluje. Napriek tomu, že účinnosť kotolní bola relatívne dobrá, nároky na energetiku boli vysoké,“ uvádza riaditeľ ústavu Jozef Poráč. Ústav začal so sériou opatrení na zníženie spotreby energií už v roku 2000, kedy bola spotreba napríklad plynu 2,8 milióna kubických metrov ročne. Zdravotníckemu zariadeniu sa tak podarilo ušetriť vyše milióna kubických metrov už pred začatím projektu obnovy. Vzhľadom na životnosť kotlov bola vyústením snáh o šetrenie rekonštrukcia kotolne a práčovne, ktorá na ňu nadväzuje.

Projekt zvýšenia prevádzkovej efektívnosti energetického hospodárstva realizovala za takmer dva milióny eur spoločnosť e-Dome, ktorá je súčasťou skupiny ESCO Slovensko bez počiatočnej investície ústavu. „Naša spoločnosť financuje tieto investície a nemocnica ich spláca v čase z dosiahnutých úspor,“ vysvetľuje generálny riaditeľ e-Dome Juraj Šebo.

Garantované úspory

Výsledkom iniciatívy sú očakávané úspory vo výške minimálne 260-tisíc eur ročne, 2,76 milióna kWh zemného plynu a 217-tisíc kWh elektriny. „Dosahované úspory vieme aj zmluvne garantovať. Pokiaľ by neboli garantované, naša spoločnosť je povinná tento rozdiel uhradiť,“ hovorí generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva ESCO Slovensko Naďa Hartmann. Zmluva je platná 10 rokov.

Jedným z kľúčových krokov bolo nahradenie pôvodnej centrálnej kotolne zostavou vysokoúčinných kondenzačných kotlov, ktoré boli nainštalované priamo v objekte pôvodnej kotolne. Týmto spôsobom sa podarilo výrazne zvýšiť energetickú efektívnosť vytvárania tepla. Navyše, kondenzačné kotly boli inštalované aj v práčovni a objekte patológie, čím sa dosiahla lepšia regulácia a distribúcia tepla v celej inštitúcii.

Projekt sa neobmedzil len na samotné kotly a zariadenia, ale zahŕňal aj rekonštrukciu uzlov pre prípravu teplej úžitkovej vody. Dôležitou súčasťou bolo tiež inštalovanie a modernizácia súvisiacich technologických prvkov, rozvodov, nádrží, doskových výmenníkov a techniky MaR (Meranie a Regulácia). Týmto krokom sa dosiahla komplexná optimalizácia energetického hospodárstva.

Šetrenie emisií

Okrem energetickej úspory modernizácia šetrí aj množstvo emisií. „Úspora oxidu uhličitého (CO₂) je, samozrejme, každý mesiac rozdielna a závisí od požiadavky na množstvo tepla. Za sledované obdobie (september 2022 až august 2023) predstavovala úsporu 827 ton. Ak by sme zobrali bežný automobil, ktorý má vo veľkom technickom preukaze hodnotu produkcie CO₂ 120 gramov na jeden najazdený kilometer a ak by jazdil 2 000 kilometrov mesačne po celý rok, vyprodukuje emisie vo výške 2,8 ton CO₂ na jeden automobil za rok. To znamená, že množstvo 827 ton, ktoré sme ušetrili, ušetrí v podstate 200 áut ročne,“ objasňuje technická riaditeľka spoločnosti e-Dome Paulína Izáková.

Realizácia projektu nebola jednoduchá. Spoločnosť musela prihliadať na to, že zdravotnícke zariadenie bolo vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku a je situované v Tatranskom národnom parku. „Napríklad pri budovaní plynovej prípojky sme potrebovali aj vyjadrenie TANAP-u,“ potvrdzuje technická riaditeľka firmy. Ako ďalej dodáva, nielen objekty, ale aj technológia, ktorá je v tejto lokalite, spadá do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Rekonštrukcia preto musela brať ohľad aj na tento fakt a prebiehať s citom. „Pôvodnú technológiu sme zachovali na svojom mieste a vykurujeme aj tieto priestory, aby sa nejakým spôsobom nedegradovala,“ uvádza P. Izáková.

Ďalšie dôležité správy

Eduard Baraniak, Co-CEO a Co-founder softvérovej spoločnosti Brain:IT
Neprehliadnite

Počet Slovákov s digitálnymi zručnosťami je nízky. Kedy prestaneme byť lacnou dielňou Európy?