V modernom svete posadnutom sociálnymi sieťami a lajkami nie je prekvapením, že do seba zahľadených narcistov vo svete pribúda. Podľa údajov Telegraphu trpí narcistickou poruchou osobnosti každá dvadsiata osoba v Spojenom kráľovstve. Ľudia s touto diagnózou bývajú až príliš zaujatí sami sebou, nemávajú výčitky a chýba im empatia. Voči ostatným môžu byť agresívni či ich pravidelne slovami a správaním ponižovať. Je ľahké si ich poruchu zamieňať s obyčajným sebectvom. Týchto osem typov správania je pre narcistov podľa expertov typických:
Kráčajú popredu
Narcisti sa snažia byť za každú cenu dominantní. Ani o tom možno nevedia, no keď niekam s priateľmi či kolegami idú, zvyknú kráčať na čele skupinky. Za týmto správaním sa podľa expertov často skrýva nízke sebavedomie.
Kazia druhým oslavy
Narcisti potrebujú, aby sa celý svet točil okolo nich. Ich prehnaná túžba po obdive a uznaní im bráni fungovať v skupine. Na cudzích svadbách či iných oslavách sa preto budú vždy snažiť strhnúť pozornosť na seba. Ich najobľúbenejšou stratégiou bude v tomto prípade vychvaľovanie sa a zhadzovanie úspechov ostatných. Narcisti v sebe majú podľa expertov hlboko zakorenené pocity hanby a zlyhania, a preto neveria, že ich niekto dokáže mať naozaj rád. Túto neistotu maskujú kritikou, povyšovaním sa a chvastúnstvom.
Žiarlia na vlastné deti
Pri výchove by mali rodičia oplývať empatiou, pokorou a láskavosťou. Tieto vlastnosti narcistom chýbajú. „Ich ego potrebuje byť uspokojené, aby udržalo ich vnútorný nepokoj na uzde. Zraniteľných narcistov môže úspech iných iritovať. Výnimkou nie sú ani ich vlastné deti,“ varuje klinický psychiater Tharaka Gunarathne. Ďalším scenárom, ktorý môže pri výchove narcistickým rodičom nastať, je, že bude dieťa považovať za akúsi trofej. Jeho výnimočné výsledky bude pripisovať svojej bezchybnej a úžasnej výchove.
Uprednostňujú cudzích ľudí pred rodinou
Narcista sa chce všetkým páčiť a zaujať ich. Keď niekoho stretne prvýkrát, bude tým najokúzľujúcejším človekom v miestnosti. Cudzí človek totiž ešte na rozdiel od rodiny a blízkych priateľov nepozná jeho temnú stránku. Noví ľudia sú pre narcistu vďačným publikom, pretože sa pred nimi bude môcť pretvarovať a predvádzať bez akejkoľvek známky pochybností z ich strany.
Nedokážu odpovedať na jednoduchú otázku
Narcista nerád odpovedá na jednoduché otázky, pretože nedokáže akceptovať pohľad niekoho iného. Sám chce vždy určovať smer, ktorým sa bude rozhovor uberať. Ak mu v tom vaša otázka stojí v ceste alebo odhalí jeho slabiny, bude sa ju snažiť zahrať „do outu“. „Ide o formu manipulácie,“ tvrdí psychologička Ramani Durvasulová. Nečudujte sa, ak obráti otázku proti vám, len aby sa vyhol jej zodpovedaniu.
Hlasná prezentácia
Byť stredobodom pozornosti je snom každého narcistu. Keďže mu veľmi záleží na tom, čo si o ňom druhí myslia, bude sa vždy snažiť držať konverzáciu pod kontrolou a vo svoj prospech. Dominanciu bude prezentovať hlučným rozprávaním a prekrikovaním. Ak si dovolíte spochybniť niektoré jeho slová alebo budete pôsobiť znudene, riskujete, že na vás spustí lavínu kritiky a posmeškov.
Zahádžu vás darmi
Na začiatku vzťahu nešetria narcisti darčekmi a pozornosťou. Štedré a časté prejavy lásky majú potenciálneho partnera presvedčiť o ich falošnej oddanosti. Tú totiž pociťujú iba voči sebe. Cieľom narcistov je vyvolať v partnerovi dojem, že sú tou najúžasnejšou osobou pod slnkom, aby uspokojili svoje ego. Ich správanie časom prerastie do kritiky a zhadzovania. Narcistom totiž nerobí najmenší problém zahrávať sa s citmi ostatných.
Nahnevajú ich aj maličkosti
Narcisti sú zvyčajne precitlivení, takže keď ich niečo vyvedie z miery, len ťažko dokážu potlačiť hnev. V niektorých prípadoch sa môžu uchýliť k fyzickému a psychickému týraniu.