Západné krajiny zosilnili kritiku Číny, najväčšieho bilaterálneho veriteľa na svete, ako hlavnej prekážky napredovania dohôd o reštrukturalizácii dlhu pre narastajúci počet krajín, ktoré nie sú schopné splácať svoje dlhy.
Americká ministerka financií Janet Yellenová uviedla, že vysoká inflácia, prísna menová politika, menové tlaky a odliv kapitálu zvyšujú dlhové bremeno v mnohých rozvojových krajinách a je potrebný efektívnejší proces reštrukturalizácie dlhu a Čína v ňom musí zohrať úlohu.
Dodala, že prekážkou dosiahnutia väčšieho pokroku je jedna dôležitá veriteľská krajina, konkrétne Čína. Je preto snahou priviesť Čínu k rokovaniu a podporiť efektívnejšie riešenie.
Čína zatiaľ nespolupracuje
Zambia, Čad a Etiópia už požiadali o reštrukturalizáciu v rámci tohto nového, zatiaľ neotestovaného mechanizmu. Srí Lanka sa chystá začať rozhovory s bilaterálnymi veriteľmi, pričom veriteľské krajiny Parížskeho klubu minulý mesiac oslovili Čínu a Indiu v snahe o úzku koordináciu rokovaní o dlhu Srí Lanky.
Najchudobnejšie krajiny sveta čelia v roku 2022 platbám dlhovej služby vo výške 35 miliárd dolárov, pričom podľa Svetovej banky viac ako 40 % z celkovej sumy pripadá Číne.
Viacerí ministri financií kritizujú Čínu za jej neúčasť na stretnutiach, ktorých cieľom je snaha o odpustenie dlhu. "Je nevyhnutné, aby sa Čína zúčastňovala diskusií, pokiaľ ide o odpustenie dlhu," povedala španielska ministerka financií Nadia Calvino.