Akciový trh v Zimbabwe preráža strop. Medziročne sa zvýšil o neuveriteľných 800 percent, uvádza agentúra Bloomberg. V krajine, kde každú chvíľu prichádza menová kríza, to nie je dôvod na radosť. Pozorovatelia trhu hovoria, že ide o varovný signál, že investori sa pripravujú na inflačnú špirálu a hľadajú zabezpečenie na ochranu hodnoty svojich peňazí. Spotrebiteľské ceny rastú ročne o viac ako sto percent, čo vyvoláva nervozitu na trhu a naznačuje hyperinfláciu.
Akciový trh Zimbabwe nie je veľký, dosahuje celkovú kapitalizáciu 1,8 miliardy dolárov. Prevyšuje ho aj susedná juhoafrická burza s hodnotou jedného bilióna dolárov. Napriek tomu je miestom na ľahké investovanie. Avšak zimbabwiansky dolár klesá takmer každý deň, takže len málo podnikov ho použije pri akomkoľvek väčšom nákupe, či už ide o nehnuteľnosti, autá, dokonca aj palivo. Menové oslabenie v máji napríklad ukrojilo 84 percent hodnoty miestneho dolára.
„Takže všetky tie zimbabwianske doláre pôjdu na akciový trh,“ povedal obchodník s akciami v Harare Tatenda Nemaungwe. Skončil ako osobný finančný poradca pred piatimi rokmi, aby mohol spravovať svoje vlastné portfólio. „Jazdil som na mŕtvom koni.“ Mesačne teraz v priemere zarába viac ako desaťnásobok svojho starého platu 1 500 dolárov vďaka tomu, čo nazýva „nekonečný býčí beh“.
Burza s niekoľkými firmami
Zimbabwianská burza, založená v roku 1894, patrí medzi najstaršie v Afrike. Sídli v luxusnej štvrti Highlands v metropole Harare, ktorá sa stala obľúbenou najmä pre diplomatov a bohatých dôchodcov vďaka svojim elegantným rezidenciám v zelených a dobre udržiavaných uliciach. To všetko kontrastuje s búrlivým ruchom v centre hlavného mesta.
Miestny akciový trh prilákal približne 23-tisíc retailových investorov. Medzi nimi aj Simbu Nyamadzawu, ktorý svoj prvý obchod uskutočnil v októbri pomocou mobilného telefónu. „Som tu pre zisk,“ povedal 35-ročný muž. Na výber je 55 spoločností. Najpopulárnejšími sú výrobca nápojov Delta, telekomunikačná spoločnosť Econet Wireless Zimbabwe a mobilná skupina EcoCash Holdings Zimbabwe.
Vinu vraj nesie vláda
Prezident Emmerson Mnangagwa a jeho vláda je obviňovaná z veľkej časti ekonomických otrasov, ktoré v júni vyhnali infláciu na 176 percent. Najväčšia miestna bankovka – 100 zimbabwianskych dolárov – nestačí na zaplatenie jednej paradajky. Kľúčová úroková sadzba centrálnej banky je najvyššia na svete, a to 150 percent.
Podľa Hasnaina Malika, ktorý pokrýva rozvíjajúce sa hraničné trhy vo výskumnej firme Tellimer so sídlom v Dubaji, je nepravdepodobné, že by trh v Harare lákal zahraničných investorov. Zisky sú „poháňané výlučne hľadaním zaistenia proti inflácii a obchodovateľnými cennými papiermi pre miestnych investorov, ktorí veľmi neveria miestnej mene a nemajú ľahký prístup k americkým dolárom,“ hovorí.
Pre miestnych obyvateľov existuje obava, že regulátori burzu uzavrú. V roku 2020 ju zatvorili na päť týždňov, keďže sa úrady obávali, že špekulácie s akciami zo strany zámorských obchodníkov podkopávajú zimbabwiansky dolár.