Prevádzkovateľ poškodenej japonskej jadrovej elektrárne Fukušima začal vo štvrtok vypúšťať rádioaktívnu vodu do Tichého oceánu, uviedli zahraničné agentúry. Krok už skôr vyvolal kritiku a vo štvrtok ho opäť odsúdila Čína.
Premiér Južnej Kórey Han Duk-so podľa agentúry Reuters Japonsko vyzval, aby o vypúšťaní vody transparentne informovalo a pred japonskou ambasádou v Soule proti aktivitám vo Fukušime demonštrovali ľudia. Polícia tam zadržala desať protestujúcich, ktorí sa pokúsili násilím dostať dovnútra budovy, informovala AFP.
Vypúšťanie na 30 rokov
Postupné uvoľňovanie vody z asi tisícky nádrží v areáli elektrárne, ktorú v roku 2011 poškodili zemetrasenia a cunami, má trvať nasledujúcich 30 rokov. Na uskladňovanie vody v elektrárni už dochádzalo miesto. S plánom Tokia zbaviť sa týmto spôsobom vody v areáli elektrárne v júli vyjadrila súhlas Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu.
Naopak nesúhlas ale predtým dávali najavo mnohí obyvatelia Japonska a rybári, ktorí sa boja, že zákazníci prestanú kupovať ryby ulovené v oblasti. Demonštrácie pred elektrárňou sa však podľa novinárov AFP na mieste zúčastnilo iba deväť osôb, čo podľa agentúry svedčí o určitej rezignácii obyvateľstva.
Kritika zo strany Číny
Rozhodnutie Tokia znova kritizoval Peking. Čínske ministerstvo zahraničia vo vyhlásení uviedlo, že japonský plán zbaviť sa kontaminovanej vody z elektrárne je zásadným bezpečnostným problémom s dopadmi na ďalšie krajiny a že Japonsko by nemalo byť jediné, kto o ňom bude rozhodovať.
V stredu aj správca Hongkongu John Lee v reakcii na oznámenie japonskej vlády o začiatku vypúšťania povedal, že je rezolútne proti a že Hongkong okamžite zavedie kontroly dovozu morských produktov z Japonska.
Trícium v oceáne
Prvá fáza vypúšťania kontaminovanej vody podľa AFP potrvá asi 17 dní. Počas nich bude z elektrárne uvoľnených asi 78 00 metrov kubických vody obsahujúcej rádioaktívnu látku trícium. Dohromady je v elektrárni uložených asi 1,3 milióna ton rádioaktívnej vody.
Na priamom prenose z jednej z riadiacich miestností v elektrárni bolo podľa agentúry AP vidieť, ako zamestnanci spoločnosti TEPCO, ktorá prevádzkuje elektráreň, aktivujú kliknutím myši čerpadlo na morskú vodu. TEPCO uviedla, že druhé čerpadlo, ktoré umožňuje uvoľnenie odpadovej vody, bolo aktivované asi 20 minút po tom prvom.
Voda bude z elektrárne odvádzaná kilometrovým tunelom do Tichého oceánu. Metóda riedenia trícia v morskej vode sa už používa inde v Japonsku aj v ďalších krajinách. Trícium by podľa japonských pravidiel malo byť vo vypúšťanej vode zriedené na jednu štyridsatinu jeho povolenej koncentrácie.