Prominentný obchodník a známa osobnosť ruského verejného života je v povedomí verejnosti spájaný najmä s Kontinentálnou hokejovou ligou (KHL), kde pôsobí ako predseda predstavenstva. Je majiteľom investičnej skupiny Volga Group, zameriava sa najmä na investície do energetiky, dopravy a infraštruktúry. Je aj predsedom ekonomickej rady Francúzsko-ruskej obchodnej komory.
Miliardár je aj spolumajiteľom najväčšieho nezávislého producenta plynu v krajine, spoločnosti Novatek. Po štátnom Gazprome je to druhá najväčšia plynárenská spoločnosť. A výrazný podiel držal aj v nadnárodnej spoločnosti Gunvor Group, ktorá teraz zaujala americké úrady.
V rebríčku najbohatších ľudí sveta magazínu Forbes sa nachádza na 82. mieste s odhadovaným majetkom vo výške 13,4 miliardy dolárov. Žije vo Švajčiarsku.
Ropu mali kupovať od Rosnefti a predávať ďalej
O prebiehajúcom vyšetrovaní informoval ako prvý denník The Wall Street Journal odvolávajúci sa na zdroje oboznámené s vyšetrovaním. Úrad prokurátora pre východný obvod mesta New York údajne vyšetruje, či G. Timčenko nevypral peniaze pochádzajúce z korupčných obchodov v Rusku cez americký finančný systém. Do vyšetrovania má byť zapojené aj ministerstvo spravodlivosti.
Konkrétne má ísť o transakcie firmy Gunvor Group, založenej G. Timčenkom, ktorá nakupovala ropu od najväčšej ruskej ropnej firmy Rosnefť vlastnenej štátom a následne ju predávala tretím stranám. Podľa amerického denníka by šlo o pranie špinavých peňazí, ak by sa preukázalo, že peniaze pochádzajú z protiprávneho predaja štátneho majetku, v tomto prípade ropy.
Spoločnosť Gunvor Group sa pre agentúru Reuters proti takýmto tvrdeniam ohradila a tvrdí, že nikdy nefigurovala ako sprostredkovateľ medzi kupcom a predajcom a už vonkoncom nie pre Rosnefť. „Je to faktická chyba. Nikdy sme takýmto spôsobom nepracovali a nikdy takto ani pracovať nebudeme,“ uviedla v stanovisku firma. Dodala, že nemá žiadne informácie, že by bola predmetom akéhokoľvek vyšetrovania.
Sankcie predvídal, sú pre neho poctou
Pochybné transakcie sa mali uskutočniť ešte predtým, ako uvalili Spojené štáty americké na Rusko sankcie. Podozrenie vyvoláva aj fakt, že G. Timčenko len deň predtým, ako bolo oznámené uvalenie sankcií na viacerých ruských oligarchov, predal 43-percentný podiel v Gunvor Group švédskemu obchodnému partnerovi Torbjørnovi Törnqvistovi.
Američania uvalili sankcie na Rusko a oligarchov blízkych V. Putinovi po anexii Krymu a pretrvávajúcom konflikte na východe Ukrajiny. Na čiernej listine USA sa nachádza aj G. Timčenko, na obdobnom zozname sankcií Európskej únie nie je.
Svoje umiestnenie na zoznam Washingtonu označil miliardár ešte v apríli za česť. Uviedol vtedy, že časť majetku predal a presunul inde, keďže sa obával, že by s ním zo strachu nikto neobchodoval. V auguste informoval, že mu sankcie znemožnili používať súkromné lietadlo, keďže americká firma Gulfstream prestávala zabezpečovať ich technickú podporu.
Profitovať mohol aj Putin
Denník ďalej uvádza, že vyšetrovatelia skúmajú aj možnosť, či na obchode nezarobil aj samotný V. Putin, ktorého časť majetku má byť prepojená s Gunvorom. Podľa skorších informácií amerického ministerstva financií ruský prezident do firmy investoval a môže mať prístup k jej finančným prostriedkom.
Firma a aj Kremeľ tieto tvrdenia popierajú, V. Putin, ktorého magazín Forbes v stredu opätovne označil za najmocnejšieho muža sveta, vraj nie je napojený na firmu ani priamo, ani nepriamo.
Uvalenie sankcií na Rusko zo strany USA a EÚ prispeli k tomu, že krajina sa nachádza na hranici recesie. Situáciu pre ekonomiku zhoršuje rubeľ, ktorý dramaticky padá a prepisuje historické minimá. Nepomáha ani cena ropy, ktorá tvorí jeden z kľúčových príjmov hospodárstva. Jej cena sa nachádza na 27-mesačnom minime.
Situáciu môžu zhoršiť ďalšie sankcie, o ktorých informovala agentúra Bloomberg. Tie by mohli na Rusko uvaliť Spojené štáty a Nemecko, ak pretrvávajúce boje zničia dvojmesačné krehké prímerie na východe Ukrajiny.