Nemecko vyzvalo Srbov, aby odstránili „nelegálne“ barikády na hraniciach s Kosovom. Tie cez noc vyrástli aj na kľúčovom hraničnom priechode Merdare. Stalo sa tak po týždňoch protestov, ktoré hrozia obnovením konfliktu v tejto oblasti, píše Bloomberg.
Hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí Christofer Burger uviedol, že vláda v Berlíne „nesmierne znepokojená“ z napätia, ktoré vzniklo na srbsko-kosovských hraniciach. „Včerajšie zablokovanie hraničného priechodu Merdare na srbskej strane situáciu ešte zhoršilo,“ povedal v stredu na pravidelnej tlačovej konferencii v Berlíne Burger. „Kosovskí Srbi by barikády v Kosove mali okamžite odstrániť. Srbi tu majú mimoriadne veľkú zodpovednosť,“ dodal hovorca.
Najvyššia pohotovosť
Srbskí Srbi vytvorili v utorok traktormi a kamiónmi cestnú blokádu, čím uzatvorili hraničný priechod Merdare ležiaci na východných hraniciach Kosova. K tomuto najnovšiemu protestu pritom prišlo len niekoľko hodín po tom, čo Srbsko uviedlo, že v súvislosti so stúpajúcim napätím medzi Prištinou a Belehradom uvádza do stavu najvyššej pohotovosti svoje ozbrojené sily.
Napätie na severe Kosova, kde žije prevažne srbská národnostná menšina, sa vyostrilo ešte v novembri v dôsledku dlhého sporu týkajúceho sa evidenčných čísiel vozidiel. Priština sa pokúšala uviesť do praxe zákon, ktorý by zakazoval Srbom žijúcim v Kosove používať srbské evidenčné čísla.
Blokády pokračujú
Od 10. decembra pritom dochádza na severe Kosovo k prestrelkám medzi políciou a Srbmi, ktorí už vyše desaťkrát zablokovali cesty v okolí mesta Mitrovica. K týmto blokádam pritom začalo prichádzať po zatknutí bývalého srbského policajta za údajné napadnutie policajta v službe.
Kosovo, ktoré obývajú prevažne etnickí Albánci, vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť od Srbska. Belehrad to však odmieta uznať a považuje ho stále za súčasť svojho územia. Nezávislosť Kosova neuznáva ani päť členských krajín EÚ: Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko.