Pravicové a krajne pravicové skupiny podporujúce republikána Donalda Trumpa sa na sociálnej sieti Telegram pripravujú na utorkové prezidentské voľby, niektoré vyzývajú na dohliadanie na hlasovanie, iné šíria konšpiračné teórie a ďalšie priamo plánujú masové vyhosťovanie migrantov. Obsah ich kanálov na komunikačnej platforme označuje denník The New York Times za „predzvesť možného chaosu“ a „ukážku toho, čo sa môže stať v deň volieb a po nich“.

„Rýchlo sa blíži deň, keď už nebude možné zostať neutrálny,“ píše sa v jednom z príspevkov krajne pravicovej organizácie Proud Boys, ktorá mala zásadnú úlohu pri útoku na Kapitol 6. januára 2021. „Buď sa postavíte na stranu odporu alebo pokľaknete,“ uvádza sa v komentári, ktorý je len jedným z mnohých podobných.

Rozsiahle a vzájomne prepojené hnutie

The New York Times analyzoval viac ako milión správ na takmer 50 kanáloch na Telegrame s celkovým počtom viac než 500-tisíc členov a odhalil rozsiahle a vzájomne prepojené hnutie, ktorého cieľom je spochybniť dôveryhodnosť prezidentských volieb, zasahovať do volebného procesu a prípadne spochybniť jeho výsledok.

Časť skupín sa zameriava na „integritu volieb“, a to aj v kľúčových štátoch, ako sú Pensylvánia, Georgia, Wisconsin, Severná Karolína či Michigan. Ich príspevky väčšinou šíria dezinformácie a konšpiračné teórie, často vyzývajú Američanov k účasti na protestných akciách a k poskytovaniu finančných darov a neraz obsahujú aj násilné výzvy, poznamenáva denník The New York Times.

„Ak ste si niekedy povedali: ‚Čo môžem robiť?‘, toto je vaša príležitosť,“ uvádza sa v jednom príspevku zameranom na Pensylvániu. Ďalší, z Nového Mexika, zase vyzýva ľudí, aby sledovali volebné miestnosti pomocou kamier, v prípade potreby podali oznámenie na polícii a boli pripravení „bojovať ako o život“.

Telegram mobilizuje ľudí

Katherine Keneallyová, bývalá spravodajská analytička newyorskej polície, pre NYT uviedla, že názory zdieľané na Telegrame by nemali byť považované za okrajové, ale skôr za varovanie pred tým, čo by sa mohlo stať v deň volieb a po nich.

„Telegram je veľmi často ústredným bodom skutočného organizovania ľudí, ktorí sa zapájajú do offline aktivít,“ povedala.

Spoločnosť Telegram, ktorej šéf Pavel Durov je vo francúzskej vyšetrovacej väzbe pre podozrenia z 12 trestných činov práve v súvislosti s fungovaním komunikačnej platformy, vo vyhlásení uviedla, že pred americkými voľbami zvýšila mieru moderovania obsahu a že bude spolupracovať s úradmi na odstraňovaní „kriminálneho obsahu“.

Telegram podľa NYT zohral menšiu, ale dôležitú úlohu už pri voľbách v roku 2020 ako prostriedok na plánovanie útoku zo 6. januára, keď sa prívrženci Donalda Trumpa, ktorý odmietol uznať svoju porážku, vtrhli do budovy Kongresu. Dnes je však jeho vplyv výrazne väčší a potenciálne „zlovestnejší“.

Populárne konšpiračné príspevky

Mnoho príspevkov spochybňujúcich dôveryhodnosť volieb sa dostalo aj do kanálov extrémistických skupín, ako sú Proud Boys, pre ktoré je Telegram dôležitým komunikačným prostriedkom, keďže platformy ako Facebook, Instagram a X im obmedzili prístup.

V niektorých komentároch priaznivci tejto skupiny opakujú nepravdivé tvrdenia o počte registrovaných voličov v Michigane alebo spochybňujú, či jednotlivé štáty budú schopné počas povolebnej noci spočítať výsledky. Časť príspevkov však ide ešte ďalej.

V jednom videu, ktoré naráža na Trumpov sľub deportovať až 11 miliónov migrantov, je nákladné auto s konfederačnou vlajkou, ktoré prenasleduje deti prisťahovalcov. Titulok k videu znie: „20. 1. 25: Donald Trump zložil prezidentskú prísahu. 21. 1. 25: Ja a Proud Boys začíname deportáciu.“

Ďalší populárny príspevok zobrazuje ozbrojeného muža s kuklou. „Slobodní ľudia neposlúchajú štátnych úradníkov,“ stojí v ňom. Iný príspevok vyhlasuje, že „už toho bolo dosť!“ a vyzýva priaznivcov, aby „boli pripravení na čokoľvek!“.

Ďalšie dôležité správy

Jean-Claude Juncker
Neprehliadnite

Európa sa nesmie báť výsledkov amerických volieb, povedal bývalý predseda Komisie