Budúcnosť južného Pacifiku sa veľmi začína ponášať na jeho minulosť. Expanzía Japonska počas druhej svetovej vojny ohrozovala samotnú existenciu Austrálie. V súčasnosti sa austrálski predstavitelia obávajú, že mocibažná Čína má v úmysle ohroziť jej existenčne dôležité námorné trasy, píše Bloomberg.

Peking prednedávnom získal strategickú výhodu, keď podpísal bezpečnostnú dohodu so Šalamúnovými ostrovmi. Austrália odpovedala posilnením zväzkov s ostrovným štátom Vanuatu, ktorý má strategickú polohu. Canberra sa tak pokúsila aspoň čiastočne vyrovnať skóre, upevniť svoje postavenie v južnom Tichomorí a obmedziť vplyv Číny.

Pakt medzi Austráliou a Vanuatom podpísaný 13. decembra predpokladá hlbšiu spoluprácu v mnohých otázkach vrátane zdieľania spravodajských informácií, kybernetickej bezpečnosti a obrany. Ide zároveň o súčasť širšie koncipovanej austrálskej ofenzívy. Vlani v októbri podpísala Canberra obrannú dohodu s Fidži; ďalšia s Papuou-Novou Guineou je na spadnutie.

Austrália a USA sa snažia posilniť svoj vplyv v Tichomorí od apríla tohto roku, keď Čína oznámila, že podpísala bezpečnostnú dohodu so Šalamúnovými ostrovmi, ktoré ležia severne od Austrálie. Pozornosť celého sveta síce priťahuje Taiwanská úžina, ale skutočné obavy vyvoláva rastúca prítomnosť Číny v južnom Tichomorí.

Ďalšie dôležité správy

WA 9 Samarkand - Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching diskutujú na regionálnom summite - Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) - v uzbeckom meste Samarkand v piatok 16. septembra 2022. FOTO TASR/AP



Russian President Vladimir Putin, left, gestures while speaking to Chinese President Xi Jinping during the Shanghai Cooperation Organization (SCO) summit in Samarkand, Uzbekistan, Friday, Sept. 16, 2022. (Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Rusko a Čína sa snažia rozhádať členské štáty NATO, varujú Spojené štáty