Za necelých desať dní sa Egypt dostal z pokraja ekonomickej katastrofy. Začali sa sypať investície a pôžičky v hodnote viac ako 40 miliárd dolárov od Spojených arabských emirátov a Medzinárodného menového fondu, pričom je pravdepodobné, že ďalšie prídu zo Saudskej Arábie a iných krajín. Informuje o tom Bloomberg.
Tieto kroky boli vyvrcholením celosvetového úsilia – vedeného štátmi z oblasti Perzského zálivu bohatými na ropu a MMF s podporou Spojených štátov – o stabilizáciu krajiny, ktorá sa považuje za kľúčovú pre Blízky východ a ktorá bola ovplyvnená prudko rastúcou infláciou a vojnou na svojich hraniciach.
Zahraniční investori očakávajú, že Egypt v najbližších mesiacoch pritiahne miliardy dolárov od obchodníkov s dlhopismi. Ďalším impulzom pre krajinu, kde žije 105 miliónov ľudí, môže byť investícia Saudskej Arábie v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.
Egyptské a saudskoarabské úrady vedú predbežné rozhovory o právach na rozvoj oblasti severného pobrežia Červeného mora. Ak by došlo k odsúhlaseniu dohody, Saudská Arábia by nasledovala susedné Spojené arabské emiráty, ktoré oznámili investíciu 35 miliárd dolárov – doposiaľ najväčšiu v histórii Egypta. Väčšina z toho má byť investovaná do zveľadenia polostrova Rás al-Hikma na pobreží Stredozemného mora.
Najnovšie ekonomické otrasy v Egypte sa začali v roku 2022, keď ruská invázia na Ukrajinu spôsobila prudký nárast cien komodít a zvýšila ceny dovážanej pšenice a paliva. Investori do dlhopisov hromadne utekali a z krajiny stiahli asi 20 miliárd dolárov. Vojna Izraela s Hamasom v Gaze všetko ešte viac vyostrila.
V Brazílii vidíme politického spojenca a ekonomického partnera, vyhlásil premiér Fico
Vzťahy s juhoamerickou krajinou boli podľa predsedu vlády dlhodobo zanedbávané