Indikátor dôvery firiem a spotrebiteľov v ekonomike vykazovaný Štatistickým úradom klesol v júli na svoju najnižšiu hodnotu za posledných osem mesiacov. Keďže ho štatistici vykazujú ako trojmesačný priemer, zakrýva sa tým jeho skutočný júlový vývoj. Očistený sentiment v hospodárstve bol v júli najnižší za posledných 14 mesiacov.

Obrat v pozitívnom vývoji ekonomického sentimentu v posledných dvoch rokoch naznačili už júnové čísla, kedy sa citeľne prepadla dôvera v priemysle a pokračovala v poklese aj v júli. Znížila sa na najnižšiu hodnotu za posledných 22 mesiacov.

Môže za to hlavne pokles pociťovaného dopytu zo zahraničia, ale aj zhoršenie vnímanej konkurenčnej pozície priemyselných výrobcov – tak na trhu EÚ ako aj mimo neho.

Zhoršenie takzvaných mäkkých indikátorov hospodárskeho vývoja v priemysle pravdepodobne potvrdia aj neskoršie tvrdé čísla objednávok a produkcie. Júlové údaje o výrobe v priemysle, ktoré štatistici zverejnia začiatkom septembra, tak s veľkou pravdepodobnosťou vykážu výrazné zníženie medziročného rastu. To môže spomaliť aj celkový rast slovenskej ekonomiky v druhej polovici tohto roka.

Okrem priemyslu sa zhoršili indikátory dôvery v službách, stavebníctve aj obchode. Stavbári, rovnako ako priemyselníci, negatívne vnímajú hlavne nedostatok dopytu po ich službách. Citeľne sa zhoršil aj indikátor dôvery v sektore služieb.

Obchodníkom sa ich relatívny optimizmus znížil iba nepatrne – v najbližších mesiacoch v priemere očakávajú zlepšenie svojej firemnej situácie. Zlepšil sa iba indikátor spotrebiteľskej dôvery – najmä pod vplyvom znížených obáv o potenciálnu nezamestnanosť respondentov prieskumu.

Indikátor dôvery v ekonomike poklesol aj v celej eurozóne. Podľa zverejnených čísel Eurostatu sa znížil na svoju najnižšiu hodnotu za ostatných 13 mesiacov.

Nálada v ekonomike sa ďalej zhoršuje

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com