Náklady na kúrenie Slovákom nezníži len teplá jeseň. Ďalšie možnosti odhalí kvíz TRENDU
Na výslednú sumu za teplo nevplývajú len ceny distribučných spoločností, ale aj plytvanie a nesprávne vetranie domácností
1/10 Kúrenie v centrálnych zdrojoch tepla sa aktivuje až vtedy, keď teploty vonku dva po sebe nasledujúce dni klesnú priemerne pod:
Kúrenie v centrálnych zdrojoch tepla sa aktivuje až vtedy, keď teploty vonku klesnú dva po sebe nasledujúce dni priemerne pod 13 stupňov Celzia. „Vývoj počasia vždy pozorne sledujeme, ak dôjde k prechodnému otepleniu, systémy sú schopné efektívne prispôsobiť dodávku tepla. Počas teplých dní dochádza k primeranému útlmu kúrenia a vo večerných hodinách, keď je vonku chladno, sa kúrenie opäť zintenzívni. Vďaka tomu pociťujú obyvatelia tepelnú pohodu a zbytočne sa energiou neplytvá. Ak by však vonkajšie teploty dlhodobo vzrástli, dodávky tepla sa prerušia,“ vyjadril sa predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Stanislav Janiš.
2/10 Pri radiátoroch by sa mali nachádzať:
Slovenský zväz výrobcov tepla odporúča v prípade potreby umiestniť pri radiátoroch krátke záclony, ktoré siahajú po parapetnú dosku. Domácnosti by sa mali vyhnúť dlhým závesom a prekážkam, ktoré môžu šíreniu tepla brániť. Pred radiátormi by sa nemal nachádzať ani žiaden nábytok, aby sa teplo mohlo do miestnosti lepšie rozptýliť.
3/10 V zime by sa vetrať:
Odborníci sa zhodujú na krátkom a intenzívnom vetraní aj počas zimy. Okno by mali členovia domácnosti otvoriť na dve až tri minúty úplne dokorán. Nemali by ho však nechávať bez dozoru, aby nedošlo k poškodeniu vecí v domácnosti. Spoločnosť ELSO Philips Service radí vetrať tri až štyrikrát denne, pričom aj pri takomto krátkom vetraní by mali domácnosti vypnúť radiátory. Vetranie dlhodobo sklopeným oknom, takzvane na vetračku, je počas vykurovacej sezóny podľa nich zbytočne drahé, lebo nadmerne ochladzuje steny.
4/10 Správna vlhkosť vzduchu ovplyvňuje tepelnú pohodou a spotrebu tepla:
Správna vlhkosť vzduchu ovplyvňuje tepelnú pohodou a spotrebu tepla. Domácnosti by ju mali udržiavať na úrovni 50 až 65 percent. Slovenský zväz výrobcov tepla upozorňuje, že každý stupeň, o ktorý znížite teplotu, vám môže ušetriť až šesť percent na nákladoch na kúrenie. Na presné zistenie aktuálnej vlhkosti v byte slúži vlhkomer. Niektoré izbové teplomery ho v sebe majú zabudovaný, iné nie. Druhou možnosťou sú domáce interiérové meteostanice.
5/10 Problémy s nerovnomerným ohrevom radiátora možno vyriešiť:
Problémy s nerovnomerným ohrevom radiátora alebo zvukmi prúdiaceho vzduchu môžu domácnosti vyriešiť prostredníctvom odvzdušnenia pomocou odvzdušňovacej skrutky na začiatku vykurovacej sezóny alebo počas nej.
6/10 Zvýšenej spotrebe plynu môže zamedziť aj:
Aj stav plynového kotla môže znížiť náklady. Preto je potrebné sa oň pravidelne starať. Zákon prikazuje pre kotly s výkonom od päť do 500 kW robiť revíziu každý rok. Osoby, ktoré vlastnia pri dome tlakovú regulačnú stanicu, sú povinné vykonávať jej revíziu každý polrok. V prípade malých a stredných firiem sa vyžaduje revízia plynového kotla každé tri roky a plynových spotrebičov raz ročne. V opačnom prípade sa podľa Stredoslovenskej energetiky môže zvýšiť spotreba plynu až o 25 percent.
7/10 Pri kúrení tuhým palivom je potrebné skontrolovať:
Ak chcú domácnosti kúriť v peci alebo krbe, potom by mali minimálne raz za rok skontrolovať a vyčistiť komín. A to aj v prípade, ak plánujú kúriť tuhým palivom len ojedinele. Kontrola sa má vykonať v prípade všetkých spotrebičov minimálne raz ročne s výnimkou plynových kondenzačných kotlov, kde je povinná kontrola raz za dva roky. V prípade spotrebičov na pevné palivá s výkonom nad 50 kW sú vyžadované dve kontroly ročne. „Predchádzanie požiarov by malo byť verejným záujmom. Aj keď je čistenie komínov možné vykonávať svojpomocne, lepšie je spoľahnúť sa na odborníkov," zdôrazňuje prezident Hasičského záchranného zboru SR Pavol Mikulášek.
8/10 Kontrola komínov a kotlov je dôležitá aj pre:
V prípade nehody alebo požiaru bude poisťovňa od domácnosti žiadať potvrdenie o vykonanej revízií príslušného vykurovacieho zariadenie alebo komína. Ku kráteniu poistného môže dôjsť, ak sa zistí súvislosť medzi poškodením zariadenia a požiarom, respektíve nehodou v kombinácii so zanedbaním povinnosti pravidelnej údržby a kontroly. „Ak je poškodený v objekte v nájme, musí splnenie svojich povinností doložiť majiteľ domu,“ vraví Eva Svobodová z poisťovne UNIQA. Dodáva, že v aktuálnej energetickej situácii a s príklonom ľudí k alternatívnym zdrojom tepla je dôležité myslieť v prípade poistenia tiež na fotovoltiku alebo tepelné čerpadlo.
9/10 Domácnosti by mali zabezpečiť aj utesnenie:
Domácnosti by si mali na začiatku, respektíve počas vykurovacej sezóny skontrolovať aj tesnenie na oknách a dverách. V prípade potreby je ideálna ich výmena. Ak to však z rôznych dôvodov nie je možné, majú domácnosti k dispozícií izolačné peny, tesniace pásky alebo profily, ktorými môžu okná a dvere utesniť. Vchodové dvere je zvlášť vhodné utesniť proti nadmernému prúdeniu vzduchu, často až prievanu. Slovenský zväz výrobcov tepla odporúča v zimnom období inštalovať ku vchodovým dverám záves.
10/10 Po začatí vykurovacej sezóny je potrebné izby:
Podľa Slovenskej energetickej a inovačnej agentúry každé zvýšenie teploty o jeden stupeň Celzia nad odporúčanú teplotu predstavuje približne šesť percent energie navyše. Teplota v spálni by preto nemala presahovať viac ako 21 stupňov Celzia. Rovnako by na tom mala byť obývačka či detská izba. V kúpeľni môže teplota dosiahnuť 24 stupňov.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce!
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo dôležité naučili.
Tvoj výsledok Len tak ďalej!
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo dôležité naučili.
Tvoj výsledok Gratulujeme!
Zdroj: shutterstockVeríme, že ste sa niečo dôležité naučili.