„Ako verejný činiteľ nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu z Trestného poriadku a po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie SIS pod krycím názvom Gorila, z ktorej vyplývalo podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov, od osoby M. K., túto ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní,“ vysvetlila polícia.

Konať tak mal podľa polície s úmyslom zadovážiť majetkový prospech sebe a Marianovi Kočnerovi. „Zároveň v úmysle zadovážiť neoprávnenú výhodu osobám, ktorých rozhovory obsahujúce skutočnosti nasvedčujúce spáchanie trestného činu sú zachytené na predmetnej zvukovej nahrávke,“ dodala polícia.

Možné obchodovanie s nahrávkou Gorily naznačuje údajný rozhovor D. Trnku s M. Kočnerom, ktorého nahrávku v októbri zverejnil Denník N. Bývalému generálnemu prokurátorovi mal M. Kočner nadávať, pretože sa vraj pokúsil Gorilou vydierať finančníka skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Ten sa dištancoval od všetkých „domnelých aktivít“, s ktorými má byť podľa komunikácie spájaný, a odmietol ich. Viaceré redakcie slovenských médií dostali v októbri mailom tiež link na zvukovú nahrávku, na ktorej má byť údajne zachytená kauza Gorila. Nahrávka mala vzniknúť v byte na Vazovovej ulici v Bratislave.

Spis Gorila zverejnil anonym v decembri 2011, má zachytávať rozhovor medzi spolumajiteľom Penty J. Haščákom a politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. J. Haščák aj Penta autenticitu nahrávky spochybňujú.

Nahrávku Gorily našla polícia v dome podnikateľa M. Kočnera. Podľa špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zatiaľ nie je isté, či je zverejnená nahrávka naozaj nahrávkou kauzy Gorila. Podľa jeho slov to môže potvrdiť len Slovenská informačná služba (SIS).

Autenticitu nepotvrdil ani šéf SIS Anton Šafárik. Vysvetlil, že na jej potvrdenie by nahrávku museli porovnať s originálmi, ktoré však súd v minulosti nariadil skartovať.