Priemerné zadlženie slovenských miest a obcí sa medziročne mierne znížilo. Prejavilo sa to aj v tom, že sa zastavil pokles finančného zdravia, ktorý slovenské samosprávy zažívali niekoľko rokov po sebe. Finančné zdravie slovenských miest a obcí sa podľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) stabilizovalo.
Jedným z rozhodujúcich a pre verejnosť najpútavejších kritérií hodnotenia finančného zdravia miest je ich celkový dlh. Oveľa dôležitejšie ako absolútna výška dlhu je pritom jeho podiel na bežných príjmoch mesta. Tento podiel totiž najlepšie odzrkadľuje udržateľnosť rozpočtu, schopnosť samosprávy splácať dlhy či úroveň finančnej závislosti mesta od dlhu.
- Bežné príjmy
K bežným príjmom mesta patria príjmy z daní a z poplatkov za služby. Metodika INEKO medzi ne nezapočítava kapitálové príjmy, ako sú napríklad príjmy z predaja majetku. Do úvahy sa berú bežné príjmy z predchádzajúceho roka, nie z roka, v ktorom sa hodnotí finančné zdravie mesta a výška jeho dlhu.
Nový líder
Kráľom slovenských dlžníkov za rok 2022 boli Zlaté Moravce, ktoré neslávne obhájili prvú priečku z roku 2021. Podiel ich celkového dlhu na bežných príjmoch vtedy prekročil 48 percent. Napriek tomu, že dlh mesta aj naďalej osciluje okolo tejto hodnoty, Zlaté Moravce vytlačilo z pozície najväčšieho dlžníka jedno z najmenších slovenských mestečiek.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?