Najvyšší súd Ruskej federácie označil v utorok ukrajinský pluk Azov za teroristickú organizáciu a postavil ho mimo zákon, informovala agentúra TASS.
Sudca vo verdikte uviedol, že „vyhovel administratívnemu návrhu generálneho prokurátora a uznal ukrajinskú polovojenskú jednotku Azov za teroristickú organizáciu so zákazom jej činnosti na území Ruskej federácie".
Súd zverejnil len výrok rozsudku, odôvodnenie je neznáme. Rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť a možno sa proti nemu odvolať na odvolacom súde.
Proces sa konal v neprítomnosti zástupcov opačnej strany. Väčšia časť pojednávania sa konala za zatvorenými dverami, novinári mohli sledovať prenos len v štádiu výsluchu svedkov.
Svedkovia - ruskí aktivisti za ľudské práva a novinári - hovorili pred súdom o zločinoch spáchaných príslušníkmi pluku Azov. Súdu predložili rozhovory s obyvateľmi miest Mariupol a Volnovacha, ktorých príbuzní sa stali obeťou likvidácie, únosu alebo mučenia zo strany pluku Azov.
Členovia organizácie, uznanej ruským súdom za teroristickú, sú trestne zodpovední. Zakladatelia a vodcovia môžu dostať 15 až 20 rokov väzenia a pokutu do jedného milióna rubľov (vyše 16-tisíc eur), radoví členovia od päť do desať rokov väzenia a pokutu do 500-tisíc rubľov. Osoby, ktoré sa dobrovoľne prestali zúčastňovať na činnosti takejto organizácie pred začatím vyšetrovania, sú oslobodené od trestnej zodpovednosti.
Azov, pôvodne prápor, ktorý je teraz samostatným oddelením špeciálnych operácií Ukrajinskej národnej gardy, má krajne pravicové a ultranacionalistické korene a je jednou z najvýznamnejších vojenských formácií bojujúcich proti Rusku na východe Ukrajiny, píše agentúra Reuters.
Rusko pravidelne cituje Azov na podporu svojho tvrdenia, že Ukrajinu ovládajú „fašisti“. Ruská štátna propaganda prirovnáva bojovníkov Azova k nacistom z obdobia druhej svetovej vojny, ktorých porážka Sovietskym zväzom zostáva základnou súčasťou ruskej národnej identity.
Azovci v minulosti sídlil vo východoukrajinskom prístavnom meste Mariupol. Mnohých zajali ruské sily, keď v máji, po takmer trojmesačnom obliehaní, mesto padlo.
Predstavitelia samozvanej Doneckej ľudovej republiky, subjektu podporovaného Ruskom, ktorý si nárokuje Mariupol ako súčasť svojho územia, vtedy oznámili, že podľa zákonov republiky zajatí bojovníci pluku Azov môžu čeliť trestu smrti.