Najvyšší správny súd (NSS) SR prevzal z Najvyššieho súdu (NS) SR približne dvetisíc nerozhodnutých spisov v rámci správneho súdnictva. V rozhovore pre TASR to uviedol predseda NSS SR Pavol Naď (na snímke). 

„Proces preberania spisov z Najvyššieho súdu SR v kasačnej agende prebehol v poslednom júlovom týždni, protokolárne bol potvrdený a spisy boli starostlivo pripravené na prerozdelenie do príslušných senátov Najvyššieho správneho súdu,“ priblížil Naď.

K právnemu a fyzickému prevzatiu spisov senátmi dochádza v týchto dňoch prostredníctvom elektronického rozdeľovania agendy tak, aby bol zabezpečený princíp spravodlivého výberu zákonného sudcu.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) po 21. schôdzi vlády SR 7. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Najvyšší správny súd: Inštitúcia sa musí etablovať nielen u nás, ale aj v Európe

„Pokiaľ preto ide o možné personálne spojenie vo vybavovaní veci so sudcom, ktorý vec vybavoval na Najvyššom súde SR, takéto pravidlo nie je zo zákona možné,“ skonštatoval predseda NSS SR.

Prioritu má sociálna agenda

Zdôraznil, že prioritu v rozhodovaní NSS SR budú mať v ďalších týždňoch najmä najstaršie nerozhodnuté veci z kasačnej agendy NS SR z rokov 2018 až 2019.

„Zároveň sa budeme snažiť urýchlene rozhodovať najmä v prevzatej sociálnej agende, aby naši občania dostali kvalifikované súdne rozhodnutia vo veciach, ktoré sa najviac dotýkajú ich sociálneho statusu,“ spresnil s tým, že súd je od počiatku svojho rozhodovania povinný sledovať a dodržiavať zákonné lehoty na rozhodovanie.

„Najkratšie procesné lehoty sa vzťahujú na administratívne rozhodnutia policajných orgánov týkajúce sa agendy zaistenia, kde senáty musia konať okamžite po nápade veci,“ uzavrel Naď.

Vznik NSS SR priniesla minuloročná reforma justície. NSS SR má postavenie ako Najvyšší súd SR v oblasti správneho práva. Okrem iného naň prejdú kompetencie disciplinárneho stíhania sudcov i prokurátorov a v určitom rozsahu aj ostatných právnických profesií. Tiež rozhodovanie o ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy.

Na snímke nový predseda Súdnej rady SR Ján Mazák prichádza pred novinárov počas 9. zasadnutia Súdnej rady SR v Bratislave 29. júna 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

J. Mazák: Správne súdnictvo predstavuje silnú a nezastupiteľnú ochranu jednotlivcov

Notári majú výhrady

Nová inštitúcia zároveň čelí kritike Notárskej komory (NK) SR, ktorá nesúhlasí s navrhnutým znením jej disciplinárneho poriadku.

Podľa komory, ak by bol návrh disciplinárneho poriadku Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR schválený v predloženom znení, neprešiel by testom ústavnosti. Považuje za nevyhnutné, aby návrh zákona prešiel v parlamente dôkladnou revíziou a diskusiou.

Notári nesúhlasia s jednoinštančnosťou konania a s odobraním tejto kompetencie svojej komore. 

„Komora nie je proti podriadenosti notárov disciplinárnej právomoci Najvyššieho správneho súdu, ale navrhuje, aby v prvej inštancii rozhodovala disciplinárna komisia komory a Najvyšší správny súd by rozhodoval ako odvolací súd,“ zdôraznili.

„Slovenská republika je parlamentnou demokraciou, takže komora využije svoje právo prezentovať výhrady k návrhu zákona aj na pôde Národnej rady Slovenskej republiky,“ podotkli notári.

K návrhu disciplinárneho poriadku bolo vznesených celkovo 295 pripomienok, z toho 138 zásadných. Z návrhu zákona o disciplinárnom poriadku NSS SR, ktorý v stredu 25. augusta schválila vláda, vyplýva, že by mohol byť účinný od 1. decembra. Zákon ešte musí odobriť parlament.

Prezidentka o sudcoch

V uplynulom týždni vymenovala prezidentka SR Zuzana Čaputová ďalších troch sudcov Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR. Jeho zloženie tak doplnia Michal Matulník, Katarína Cangárová a Peter Potásch.

„Na rozdiel od vašich budúcich kolegov, ktorí už sudcami sú, vy prichádzate z nesudcovského prostredia a sudcami sa stávate až dnes. Sudcovskou funkciou teraz preberáte veľkú právomoc rozhodovať o osudoch ľudí. Neste, prosím, túto zodpovednosť s múdrosťou a pokorou,“ zdôraznila Čaputová v príhovore pri ich vymenovaní. Doplnila, že majú príležitosť zvýšiť dôveryhodnosť justície.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala troch sudcov Najvyššieho správneho súdu SR. Vľavo sudcovia Katarína Cangárová, Michal Matulník a Peter Potásch v Prezidentskom paláci 26. augusta 2021.
Zdroj: TASR
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala troch sudcov Najvyššieho správneho súdu SR. Vľavo sudcovia Katarína Cangárová, Michal Matulník a Peter Potásch v Prezidentskom paláci 26. augusta 2021.

Vo výberovom konaní na funkciu sudcu NSS SR uspelo spolu 21 uchádzačov vrátane jeho predsedu Pavla Naďa. Spolu s pozíciou predsedu NSS SR sa má obsadiť na novom súde 30 sudcovských miest. Súdna rada SR informovala, že zatiaľ eviduje jeden návrh na kandidáta na podpredsedu Najvyššieho správneho súdu SR. Je ním sudca NSS SR Marián Trenčan.

Žilinka verzus Lipšic

Jednou z vecí, ktorými sa má NSS SR v dohľadnom čase zaoberať, je podanie disciplinárneho návrhu generálneho prokurátora Maroša Žilinku na špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Podľa šéfa NSS SR Pavla Naďa nemá predseda tohto súdu oprávnenie odmietnuť prijatie disciplinárneho návrhu, ktoré naň bolo adresované. „Musím konať ďalej, a to je zvolanie pléna a prijatie dodatku k rozvrhu práce i rýchle kreovanie disciplinárnych senátov bez ohľadu na to, či je teraz účinná právna úprava," spresnil Naď.

Maroš Žilinka, Pavol Naď, Daniel Lipšic
Neprehliadnite

Lipšica bude na Žilinkov podnet riešiť aj Najvyšší správny súd, ten zatiaľ nemá prijaté postupy

„NSS SR má v platnom znení Ústavy SR vymedzenú právomoc rozhodovať aj v disciplinárnych veciach sudcov a prokurátorov. Po začatí jeho rozhodovacej činnosti od 1. augusta 2021 musí preto každý disciplinárny návrh doručený Najvyššiemu správnemu súdu posúdiť 'zákonný sudca', teda disciplinárny senát určený rozvrhom práce súdu, a to aj so zameraním na splnenie všetkých procesných podmienok konania," vysvetlil predseda NSS SR.

Generálny prokurátor Žilinka podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti Lipšicovi 13. augusta. Disciplinárneho previnenia sa mal dopustiť tým, že bez znalosti spisu verejne, špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom polemizoval o vznesení obvinenia voči vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti Lipšicovi
Neprehliadnite

Prokuratúra na ceste k potrestaniu Lipšica nezaháľa, prípad už pridelili disciplinárnej komisii