Najvyšší kontrolný úrad preverí štátne kompenzácie v rámci energetickej krízy, efektívne využívanie eurofondov, projektové riadenie v rezorte zdravotníctva pri výstavbe nových nemocníc v Bratislave či v Martine, ako aj použitie verejných prostriedkov pri prezentácii Slovenska na medzinárodnej výstave Expo v Dubaji.
Riziko neúčinného hospodárenia peňazí
„Dnešná doba je poznačená fenoménom kríz, ktoré súvisia so šírením nebezpečných chorôb, vojnou na Ukrajine, ale aj energetickou krízou či vysokou mierou inflácie. Tieto mimoriadne udalosti zásadným spôsobom ovplyvňujú udržateľnosť rozvoja spoločnosti a s tým je spojené riziko nielen nezákonného, ale tiež nehospodárneho používania verejných financií i majetku," povedal predseda slovenských kontrolórov Ľubomír Andrassy.
Úrad aj preto zaviedol do svojho fungovania prvok flexibilného plávajúceho plánovania.
Ďalej uviedol, že jedno z najvýznamnejších celospoločenských rizík doby je kríza v oblasti energetiky, na ktorú v ostatných dvoch rokoch reaguje vláda kompenzačnými opatreniami. „V tejto súvislosti chceme preveriť konanie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, fungovanie MH Teplárenský holding a pozrieme sa tiež na opatrenia ministerstva hospodárstva," dodal šéf úradu.
Porovnávať chcú aj opatrenia prijímané počas energetickej krízy na Slovensku a v iných členských krajinách EÚ.
Úrad informoval, že kontrolu účasti Slovenska na výstave Expo v Dubaji pripravoval už skôr. Výkon auditu však bolo podľa úradu potrebné spustiť až po zúčtovaní všetkých nákladov, oficiálnom ukončení administratívnych a finančných povinností. Národných kontrolórov zaviazali ku kontrole uznesením aj poslanci parlamentu. Z predbežných analýz kontrolórov vyplynuli viaceré riziká.
Dohľad nad zdravím aj pozemkami
Kontrolný úrad sa chce pozrieť aj na fungovanie vyšších územných celkov v oblasti zdravia.
„Budeme sa zaujímať, ako sa využívajú nehnuteľnosti určené na zdravotnícke účely, ako župy zhodnocujú tento majetok a ako k nemu pristupujú tí, ktorí ho majú v prenájme," povedal Andrassy.
Zároveň sa pripravujú aj cielené, takzvané follow-up kontroly v Slovenskom pozemkovom fonde, Pôdohospodárskej platobnej agentúre a v oblasti zdravotníctva, ktoré budú zamerané na to, či sa realizujú odporúčania úradu prijaté na základe predchádzajúcich kontrol. V druhej polovici roka plánuje úrad doplniť plávajúci plán kontrol pravdepodobne aj o témy súvisiace s vojnou na Ukrajine alebo realizáciou stratégie podpory nájomného bývania.