Topenie ľadovcov vo svete sa zrýchľuje alarmujúcim tempom. Každú sekundu mizne množstvo ľadu zodpovedajúce trom olympijským plaveckým bazénom. Najviac zasiahnuté sú európske Alpy a Pyreneje, ukázala rozsiahla štúdia publikovaná v časopise Nature.
Výskum, ktorý realizovalo 35 vedeckých tímov, odhalil, že európske ľadovce prišli za necelých 25 rokov o približne 40 percent objemu. Celosvetovo stratili ľadovce mimo Grónska a Antarktídy medzi rokmi 2000 a 2023 päť percent.
Podľa vedcov zmizne ročne v priemere približne 273 miliárd ton ľadu, čo zodpovedá tridsaťročnej spotrebe vody celosvetovou populáciou. Rekordné úbytky zaznamenali v rokoch 2022 a 2023, ktoré patrili medzi najteplejšie roky v histórii meraní, uvádza Financial Times. Topenie ľadovcov priamo prispieva k zvyšovaniu hladiny morí a zvyšuje riziko povodní, pričom dlhodobo môže spôsobiť aj sucho. Najväčší pokles objemu zaznamenali menšie ľadovcové oblasti.

Klimatická zmena už nebude záchrancom životov. Horúčavy zabijú ďaleko viac ľudí než chlad
„Táto štúdia potvrdzuje, že úbytok ľadovcov je globálny a alarmujúco sa zrýchľuje, keďže teploty naďalej stúpajú,“ uviedol Fabien Maussion z University of Bristol a člen medzinárodného výskumného tímu.
Zároveň zdôraznil význam kombinácie údajov z rôznych satelitných misií amerických, nemeckých a európskych vesmírnych agentúr vrátane optických snímok, radarových dát, laserového skenovania a gravimetrie, ako aj terénnych pozorovaní. Táto metodológia umožnila vytvoriť najpresnejší odhad globálnej straty ľadovej hmoty doteraz.
„Tieto poznatky sú kľúčové pre hodnotenie dôsledkov topenia ľadovcov na zvyšovanie hladiny morí a regionálnu dostupnosť vody v najbližších desaťročiach,“ dodal F. Maussion. Ľadovce fungujú ako „kanárik v uhoľnej bani“, ktorý signalizuje závažné dôsledky globálneho otepľovania. Vedci predpovedajú, že úbytok ľadovcov bude pokračovať, čo môže viesť k výraznému zvýšeniu hladín morí počas tohto storočia.
Ďalšie dôležité správy
