Čína buduje najväčšie jadrové sily v dejinách a Rusko využije každú príležitosť, aby Spojeným štátom a ich spojencom podrazilo nohy. Vyplýva to z pravidelnej hodnotiacej správy Úradu riaditeľa amerických spravodajských služieb (ODNI).

Čína ohrozuje americké záujmy

V odtajnenej 31-stranovej správe, ktorú zverejnil výbor pre kontrolu tajných služieb americkej Snemovne reprezentantov sa tiež uvádza, že Irán v snahe narušiť vplyv USA na Blízkom východe bude aj naďalej predstavovať hrozbu pre americké záujmy.

Severná Kórea sa zároveň bude snažiť rozšíriť svoj jadrový arzenál a pokračovať vo vývoji balistických rakiet.

Boj medzi veľmocami sa zostrí

„Tento rok budú Spojené štáty a ich spojenci čeliť čoraz zložitejšiemu a navzájom prepojenému prostrediu globálnej bezpečnosti vyznačujúcemu sa rastúcim prízrakom zostreného boja medzi veľmocami a konfliktu, pričom si našu pozornosť a zdroje, ktoré nie sú bezodné, vyžadujú aj nadnárodné hrozby pre všetky štáty a zúčastnené strany,“ uvádza sa v správe ODNI.

Rusko bude chcieť ovládnuť Ukrajinu

Istým nedostatkom dokumentu však je, že bol vypracovaný ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára. Správa teda pracuje s informáciami, ktoré mali tajné služby k dispozícii do 21. januára. Autori dokumentu si však napriek tomu nezabudli všimnúť odhodlanie Ruska v najbližšom čase „ovládnuť Ukrajinu a iné štáty“ bez toho, aby sa dostalo do otvoreného konfliktu so Spojenými štátmi.

„Predpokladáme, že Moskva bude pokračovať vo využívaní celého radu prostriedkov na presadzovanie vlastných záujmov a podkopávanie záujmov Spojených štátov a ich spojencov,“ uvádza sa ďalej v správe.

Rusi budú vyvolávať konflikty

Zo správy vyplýva aj to, že Moskva ochotne vyvolá konflikt, keď bude mať pocit, že sú ohrozené záujmy Ruska, predpokladané náklady na uskutočnenie jej zámerov budú dostatočne nízke, alebo vycíti príležitosť vyťažiť z mocenského vákua.

Vagnerovci a iné súkromné vojenské organizácie riadené ľuďmi blízkymi Kremľu budú aj naďalej „za nízke náklady rozširovať vojenskú prítomnosť Moskvy v oblastiach, ako je Sýria, Stredoafrická republika či Mali“. Rusko tak bude môcť popierať svoju účasť v miestnych konfliktoch a dištancovať sa od bojových strát.

Taiwan zostane prioritou

Čínska komunistická strana zas bude maximálne „naliehať na zjednotenie s Taiwanom, podkopávať vplyv Spojených štátov, vyvolávať spory medzi Washingtonom a jeho spojencami a presadzovať niektoré opatrenia vyhovujúce autoritárskemu režimu v Pekingu“.

„Čína bude aj naďalej najväčšou hrozbou technologickej konkurencieschopnosti USA vzhľadom na skutočnosť, že Peking cielene podniká útoky v oblasti patentovaných komerčných a vojenských technológií“ vyvinutých v USA a spojeneckých krajinách.  

Pribudnú kybernetické útoky

Čína je navyše „takmer určite schopná podniknúť kybernetické útoky s cieľom narušiť v Spojených štátoch fungovanie kritickej infraštruktúry vrátane ropného a plynárenského priemyslu či železničnej siete“, konštatuje sa v správe amerických tajných služieb.

Ďalšie dôležité správy

LME
Neprehliadnite

Ako čínsky magnát prerobil 8 miliárd $ za jeden deň. Bez ruských dodávok hrozí finančná kríza