V rebríčku naďalej dominujú americké firmy, ktoré svoju pozíciu ešte posilnili. V elitnej stovke je ich momentálne 54. V Európe má sídlo 20 firiem, z Číny zahŕňajúcej aj Hongkong, Macao a Tajwan je ich o päť menej. Ako uviedol server iHNED.cz, údaje poukazujú na postupný ústup Európy. V roku 2009 sa totiž v rebríčku objavilo 31 európskych firiem, teraz ich je o 11 menej.

V posledných piatich rokoch navyše klesá trhová kapitalizácia európskych spoločností. Rastie tak rozdiel medzi Európou a Spojenými štátmi. Navyše, starý kontinent - aj napriek miernemu poklesu - v tomto meradle tesne preskočila Čína. Pri 10-ročnom porovnaní je okrem toho vidieť prudký vzostup streamovacej služby Netflix. Tá od roku 2009 zvýšila svoju hodnotu viac než 60-krát. Druhý najrýchlejšie rastúci hráč, čínsky Tencent, rástol za rovnaké obdobie približne polovičným tempom.

Celková trhová kapitalizácia 100 najväčších firiem sveta predstavovala v roku 2009 zhruba 8,4 bilióna dolárov (7,50 bilióna eur). O 10 rokov neskôr sa vyšplhala na 21 biliónov dolárov. V porovnaní s rokom 2018 vzrástla hodnota firiem o 5 percent. V tomto roku vedie rebríček najhodnotnejších firiem sveta Microsoft s trhovou kapitalizáciou 905 miliárd dolárov. Vlani to bola firma Apple s hodnotou 851 miliárd dolárov.

Tento rok vládnu rebríčku jednoznačne technologické giganty, ktorých trhová kapitalizácia dosahuje 5,7 bilióna dolárov. Trhová kapitalizácia všetkých čínskych firiem v rámci rebríčka Top 100 najhodnotnejších firiem sveta prekonala tie európske. Prvé miesto si však s prehľadom držia Spojené štáty, kde trhová kapitalizácia všetkých amerických firiem predstavuje 13,29 bilióna dolárov.

Čo sa týka počtu, Európa za posledných 10 rokov prišla v rebríčku o 11 firiem. Aj keď si udržala druhé miesto za Spojenými štátmi, Čína sa k nej výrazne priblížila. Ázijská krajina má tento rok v rebríčku celkovo 15 zástupcov, ešte v roku 2009 to bolo 11.