Najväčšou akciovou burzou v Európe sa po brexite stal Amsterdam, ktorý tak predstihol doteraz kraľujúci Londýn. V januári sa na rôznych holandských obchodných platformách denne zobchodovali akcie v priemere za 9,2 miliardy eur, čo je v porovnaní s decembrom viac ako štvornásobok. S odvolaním sa na údaje spoločnosti CBOE Europe to napísal britský denník Financial Times.

Do Amsterdamu sa presunula viac ako polovica obchodov z britského hlavného mesta. EÚ chce znížiť závislosť finančných služieb na londýnskej City a viac obchodov s eurovými aktívami presunúť do Frankfurtu nad Mohanom, Paríža, Amsterdamu a ďalších finančných centier v únii. V Londýne v januári vymenili majitelia akcie za 8,6 miliardy eur.

In this Thursday, May 10, 2018, photo, signs for the New York Stock Exchange hang above the trading floor. The NYSE has named its first female leader in the history of the 226-year-old exchange. The parent company of the NYSE, Intercontinental Exchange Inc., told The Wall Street Journal late Monday, May 21, 2018, that Stacey Cunningham will become the 67th president. She’s currently NYSE’s chief operating officer. Cunningham will start her new job on Friday, May 25. She succeeds Thomas Farley, w
Neprehliadnite

Burza v New Yorku akcie čínskych telekomunikačných firiem prekvapivo nevyradí

Zmeny vyvolal zákaz, ktorý bol uvalený na finančné inštitúcie z EÚ, ktoré obchodujú v Londýne, pretože Brusel neuznal britskú burzu a obchodné platformy ako rovnocenné z hľadiska dohľadu, ako majú burzy a platformy na území únie. Banky v EÚ musia od 4. januára s akciami v eurách obchodovať vnútri únie.

Mierny nárast obchodov zaznamenal minulý mesiac aj Paríž, Frankfurt a Miláno. Londýn na krok EÚ zareagoval tak, že zrušil zákaz obchodovania s akciami švajčiarskych firiem, ako je Nestlé a Roche. S tými sa teraz nesmie obchodovať v únii.

Stellantis.
Neprehliadnite

Akcie automobilky Stellantis na trhu debutovali silným rastom

Podľa analytikov by sa obchod s európskymi akciami mohol do Británie vrátiť. Brusel a Londýn o finančných službách vyjednávajú a v marci by mali podpísať predbežnú dohodu. Londýnska City ale podľa FT už príliš nedúfa, že dohoda bude obsahovať doložku o rovnocennosti finančných služieb.

To vo štvrtok naznačil aj hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier, ktorý varoval finančné inštitúcie pred obchádzaním nových pravidiel po brexite. Zdôraznil tiež, že EÚ od Británie pred rozhodnutím o rovnocennosti finančných služieb potrebuje ďalšie objasnenie.