Najvyšší predstaviteľ EP zdôvodnil svoje tvrdenie konštatovaním, že krajiny V4 nie sú ochotné prijať čo len jediného imigranta.

A. Tajani súčasne poznamenal, že významní talianski vládni činitelia považujú krajiny V4 za najlepších partnerov napriek tomu, že práve vyšehradské štáty doteraz neumožnili zmenu platnej dublinskej úpravy.

„Solidarita nie je jednosmerná, keď opustili diktatúry, dostali pomoc od Európy, a naďalej ju prijímajú,“ uviedol A. Tajani v narážke na krajiny V4, ktoré do Únie vstúpili po páde komunistických režimov.

Podľa neho by štáty, ktoré neprijmú zodpovednosť a solidaritu za riešenie imigračného problému, mali byť potrestané.

Finančné sankcie voči krajinám EÚ, ktoré by odmietali imigrantov s preukázaným nárokom na azyl, presadzuje aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Tento rok v júni vyhlásil, že je pre sankcie pre prípady nesolidárnosti a pre to, aby financovanie štrukturálnych fondov bolo podmienené touto podmienkou.

Predseda Európskeho parlamentu reagoval aj na opakované vyhrážky talianskeho vicepremiéra Luigiho Di Maia, ktorý Bruselu pohrozil pozastavením platieb do pokladne EÚ, ak Európska únia nedokáže zabezpečiť rozdelenie žiadateľov o azyl nachádzajúcich sa na palube lode talianskej pobrežnej stráže Diciotti v prístave v Catanii, a to medzi ďalšie členské krajiny. Podľa A. Tajaniho by talianska vláda takýmto krokom spôsobila obrovské škody juhu krajiny.