Švajčiarsko si udržalo prvé miesto v rebríčku krajín postavenom na základe ich schopnosti pritiahnuť a udržať si talenty. Opäť tak potvrdilo desaťročie dominancie v súťaži o získanie špičkového ľudského kapitálu, píše Bloomberg.

Prvú trojicu v zozname, ktorý zverejnila obchodná škola INSEAD, uzatvárajú Singapur a Spojené štáty. Celkovo dominujú európske krajiny, ktoré obsadili sedem z desiatich najvyšších priečok. Švajčiarsko vyhráva vďaka vysokej úrovni sociálnej ochrany a prirodzenému prostrediu. Singapur zabodoval vďaka svojej vzdelanej pracovnej sile a inovatívnej ekonomike, USA vďaka univerzitám a obchodným školám svetovej triedy.

Čína sa umiestnila na prvom mieste medzi takzvanými krajinami BRICS, ktoré okrem nej tvoria ešte Brazília, India, Rusko a Juhoafrická republika. Celkovo jej však patrí 40. miesto. India, najľudnatejšia krajina sveta, skončila na 103. mieste a za posledné tri roky klesla; umiestnila sa na konci rebríčka BRICS. Pokles podnikateľského sentimentu obmedzil jej schopnosť prilákať talenty doma aj zo zahraničia.

Súťaž o špičkový ľudský kapitál medzi krajinami sa môže v priebehu nasledujúcich desiatich rokov ešte zintenzívniť, uvádza sa v správe INSEAD, pričom za dôvody jej autori označili rastúcu neistotu v obchode, investíciách a geopolitike. To môže vytvoriť ďalšie rozdiely medzi bohatými a chudobnými krajinami, pretože „korelácia medzi bohatstvom a talentom zostáva silná,“ tvrdí INSEAD.

Zo správy takisto vyplýva, že kovid posilnil rodovú nerovnosť. Umelá inteligencia môže nastupujúci trend ešte zhoršiť, pretože „nekvalifikovaná alebo nízkokvalifikovaná pracovná sila bude čeliť dodatočnému tlaku, zatiaľ čo nové kategórie pracovníkov, niektorí s vyššími zručnosťami, budú čeliť väčšej konkurencii zo strany algoritmov a špecializovaného vybavenia“.

Ďalšie dôležité správy

Rozdeľte si váš cieľ na menšie ciele
Neprehliadnite

Talent nie je všetko. Mimoriadne úspešní ľudia majú rovnakých 11 zvykov, tvrdí psychológ