Ako vojna Izraela s Hamasom postupuje cez zdevastované pásmo Gazy, svojmu nepriateľovi, ktorému sa nikdy nechceli postaviť, čelia aj Spojené štáty. Militantné skupiny podporované Iránom využili chaos a za posledný mesiac vykonali rekordný počet útokov na vojenské základne USA a ich spojencov. Zvýšilo sa napätie v Iraku, Sýrii a Jemene, čo spôsobuje komplikácie na globálnych lodných trasách, uvádza Bloomberg.

Spojené štáty vyslali vojnové lode do Červeného mora a podnikli odvetné nálety. Popritom sa snažia podnikať diplomatické kroky, aby sa vyhli vyvolaniu rozsiahlejšieho regionálneho konfliktu. Situácia je však už teraz viac ako žalostná. Počet obetí sa podľa zdravotníckych úradov v Gaze k 12. februáru odhaduje na viac ako 28-tisíc.

„Situáciu takú nebezpečnú, ako je tá, ktorej čelíme teraz v celom regióne, sme nezaznamenali minimálne od roku 1973,“ povedal v januári americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Eskalácia napätia sa potvrdila už aj v minulosti. Vojny v Sýrii a Jemene viedli k utečeneckej kríze a sféra vplyvu Iránu sa rozšírila o tieto dve krajiny, ako aj o Irak a Libanon, čím sa vytvorila aliancia milícií, ktorú iránsky diplomat nedávno ironicky prirovnal k NATO.

Predstavitelia na Blízkom východe vyjadrujú frustráciu z toho, že Washington nedokázal využiť svoj vplyv na Izrael na dosiahnutie trvalého prímeria v Gaze. Kritizujú prezidenta Joea Bidena za posielanie zbraní a miliardovej finančnej pomoci. Namietajú proti rozhodnutiu vyslať americké a britské vojenské lietadlá, lode a ponorky do Červeného mora, aby bránili útokom militantov.

Zdá sa, že USA tak ľahko izraelský útok na Gazu neutlmia. Najväčšia globálna vojenská veľmoc nie je schopná zastaviť militantnú skupinu so sídlom v jednej z najchudobnejších oblastí regiónu Blízkeho východu, konštatuje Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Hospodárska aktivita v Pásme Gazy sa výrazne prepadla, vojna má zničujúce dôsledky