Čínske ministerstvo obrany v nedeľu ostro kritizovalo americkú správu o vojenským ambíciách krajiny s tvrdením, že sú to Spojené štáty, ktoré predstavujú najväčšiu hrozbu pre medzinárodný poriadok a svetový mier. Informovala o tom agentúra AP.
Vyhlásenie prišlo po výročnej správe amerického ministerstva obrany o stave čínskych ozbrojených síl, určenej pre Kongres USA. Podľa správy zo začiatku septembra môže mať zámery Pekingu „vážne dôsledky pre národné záujmy USA a bezpečnosť medzinárodného poriadku založeného na pravidlách“.
Čína chce bojovať proti zneužívaniu údajov. Predstavila globálnu iniciatívu ochrany dát
Racionálny pohľad
Hovorca čínskeho ministerstva obrany plukovník Wu Čchien označil túto správu za „svojvoľné skreslenie“ zámerov Číny a vzťahu medzi jej armádou a obyvateľmi.
„Mnoho rokov dôkazov ukazuje, že sú to USA, ktoré podnecujú regionálne nepokoje, porušujú medzinárodný poriadok a ničia svetový mier,“ vyhlásil.
Kroky USA v Iraku, Sýrii, Líbyi a iných krajinách za posledné dve desaťročia mali za následok smrť viac ako 800-tisíc ľudí a vyhnanie ďalších miliónov z domovov, uviedol Wu.
„Vyzývame USA, aby sa pozerali na budovanie národnej obrany a armády Číny objektívne a racionálne, prestali s nepravdivými vyhláseniami a súvisiacimi správami a podnikli konkrétne kroky na ochranu zdravého rozvoja bilaterálnych vojenských vzťahov,“ dodal hovorca.
Čína zmenila pravidlá kontroly exportu. Môže tak zablokovať predaj TikToku v USA
Najhoršie vzťahy
Správa amerického Pentagónu skúma technické schopnosti a doktríny čínskej armády i konečné ciele jej posilňovania. Tvrdí, že k ním patrí aj to, aby sa táto armáda stala praktickým nástrojom čínskej štátnej politiky s aktívnou úlohou pri presadzovaní zahraničnej politiky Pekingu a „cieľov pozmenenia (určitých) aspektov medzinárodného poriadku“.
Správa konštatuje, že budúci vývoj v tomto smere ovplyvnia mnohé faktory. „sté je však to, že (vládnuca čínska komunistická strana) sa usiluje o dosiahnutie strategického konečného stavu, ktorý v prípade, ak bude dosiahnutý a ak nebude riešená sprievodná modernizácia armády, bude mať vážne dôsledky pre národné záujmy USA a bezpečnosť medzinárodného poriadku založeného na pravidlách,“ dodáva.
Správa okrem iného skúma oblasti, kde čínska armáda - s dvoma miliónmi príslušníkov najväčšie stále ozbrojené sily na svete - prekonala Spojené štáty, napríklad pri veľkosti námorných síl, ktoré sú v súčasnosti s približne 350 loďami a ponorkami najväčšie na svete, v porovnaní s približne 293 vojenskými plavidlami USA.
Čína tiež vybudovala značný arzenál balistických a riadených striel a má jedny z celosvetovo najväčších jednotiek disponujúcich modernými systémami rakiet dlhého doletu typu zem-vzduch.
Tohtoročná správa Pentagónu prišla v čase, keď vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom dosiahli najhoršiu úroveň za niekoľko desaťročí v dôsledku sporov okolo obchodu, technológií, Taiwanu, ľudských práv a Juhočínskeho mora.