Mediálne, filmové a energetické spoločnosti, farmári, ktorí potrebujú monitorovať úrodu, a ďalšie firmy a skupiny vyvíjajú na FAA tlak, aby zrušil zákaz komerčnej prevádzky bezpilotných lietadiel. V júni orgán pre dohľad nad FAA uviedol, že úrad zrejme nestihne do Kongresom stanoveného termínu vypracovať pravidlá integrácie bezpilotného lietania do letovej prevádzky.
Podľa zdrojov Reuters už má FAA pracovný návrh regulácie, ktorý obieha v rámci úradu. FAA to odmietol komentovať, uviedol však, že „je na ceste k tomu, aby vydal návrh pravidiel pre malé UAS (bezpilotné lietajúce systémy) tento rok“.
Schválenie celého regulačného systému bude zrejme trvať niekoľko rokov. Vyjadriť sa totiž musia ďalšie vládne úrady, napríklad ministerstvo obrany a ministerstvo vnútornej bezpečnosti, povedal bývalý šéf právneho oddelenia FAA Tedd Ellett. Dovtedy je jedinou možnosťou získavať od FAA výnimky, dodal.
FAA v júni udelila prvú výnimku pre komerčné lety bezpilotného stroja nad americkou pevninou energetickej spoločnosti BP. Tá bude drony využívať na kontrolu ropovodov, ciest a ďalších zariadení v okolí mesta Prudhoe Bay na severe Aljašky.
Medzinárodná asociácia pre bezpilotné letecké systémy (AUVSI) odhaduje, že kvôli zákazu komerčných bezpilotných letov stráca ekonomika USA ročne asi 10 miliárd dolárov (vyše 7,3 miliardy eur). O výnimku požiadalo FAA od konca mája 12 firiem, z toho osem filmových spoločností, ktoré chcú pomocou dronov nakrúcať filmové scény.